Esed Rejimi, Türkiye’den Dönüş Yapan Aileyi Cezaevine Attı
23 Eylül 2022

Esed Rejimi, Türkiye’den Dönüş Yapan Aileyi Cezaevine Attı

Köklü Değişim Medya
  • 15

Köklü Değişim Medya

Esed rejimi, Türkiye’den Suriye’ye dönüş yapan aileyi cezaevine attı. Suriye'de katil rejime karşı başlatılan devirmin başından beri alıkoyduğu binlerce Suriyeliyi işkenceyle katleden Esed rejiminin çıkardığı göstermelik 18 af yasasına rağmen cezaevlerinde tutulan on binlerce sivilden yıllardır haber alınamıyor.

MepaNews’te yer alan habere göre, Esed rejimine bağlı güvenlik güçleri, Türkiye'den Suriye'nin Humus kentine dönüş yapan Suriyeli aile üyelerini gözaltına aldı.

Normal şartlarda Esed rejimi ülkeye dönecek kişilere güvence verdiğini ilan etmişti ancak bu karar birçok kez ihlal edilmişti.

Nedaa Post'un haberinde, Esed rejimi güvenlik güçleri, ülkeye dönüp evlerine yerleşen aile bireylerinin yaşadığı binayı basıp 5 kişiyi gözaltına aldı.

Suriye'de 11 yıldır devam eden iç savaş sürecinde tutuklu kişilere işkence yapmasıyla hafızalara kazınan Esed rejiminin askeri güvenlik şubesi, 1'i kadın 2'si çocuk 5 aile üyesini sorgulamak üzere alıkoydu.

Türkiye'den birkaç gün önce Suriye'ye dönen aileden bir süredir haber alınamıyor. Ailenin cezaevine atıldığı değerlendiriliyor.

İtibarı ve meşruiyeti olamayan Esed rejimi bir süredir Suriye dışında yaşayan vatandaşlarının ülkeye geri getirmeye çalışıyor. Bu kapsamda yurt içi ve yurt dışındaki Suriyelilerle uzlaşı sağlayacağını garanti ederek çağırıyor.

Ancak yıllar içerisinde ülkeye dönen birçok kişinin Esed rejimince alıkonularak işkenceye maruz kaldığı hatta kimi zaman öldürüldüğü biliniyor.

Esed, son "af" yasasını, 2013'te başkent Şam'ın güneyindeki Tadamon Mahallesi'nde en az 41 sivilin rejim unsurlarınca toplu olarak infaz edilmesine dair 27 Nisan'dan paylaşılan görüntülerden 3 gün sonra açıklanmıştı. Görüntülerin infiale sebep olunca gündemi değiştirmek için çıkarılan af yasasına öncekilerde olduğu gibi itibar edilmemişti.

Ankara, son günlerde Esed rejimi ile üst düzey ilişkileri başlatabilmek için istihbarat seviyesindeki görüşmelere hız vermiş durumda. Ayrıca Esed rejmi ile görüşmeleri pragmatist açıdan değerlendiren kimi gazeteciler Ankara’nın siyasetine paralel ısmarlama haberlere imza atıyor.