Erdoğan’dan İran’a ‘İdlib’ Ziyareti
04 Ekim 2017

Erdoğan’dan İran’a ‘İdlib’ Ziyareti

Ajanslar

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’a gidiyor. Astana toplantısında alınan karar gereği İdlib’de kurulacak olan çatışmasızlık bölgesi kapsamında Türkiye, İran ve Rusya mutabakata vardı. İdlib’de 3 ülkenin askeri konuşlanması kararlaştırıldı. Erdoğan’ın ziyaretinde, konuşlanmanın ne zaman yapılacağına, sınırlarının ne olacağına, ne tür silahlar bulundurulabileceği hakkında istişare edilecek.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da İran'a gidiyor. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşecek olan Erdoğan’ın gündeminde İdlib’de kurulacak olan çatışmasızlık bölgesi, Kuzey Irak’taki referandum ve Barzani yönetimine karşı atılacak adımlar olacak.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın İran’a gidiyor. Erdoğan, temasları kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelecek. Görüşmede, IKBY’ye yönelik ortak yaptırımlar ve Suriye’de çatışmasızlık uygulamasının hayata geçirilmesi ele alınacak. Putin’in Ankara ziyaretinde masaya yatırılan iki başlık, bu kez İran’la değerlendirilecek.

Çatışmasızlık Bölgeleri Masada

15 Eylül’de yapılan Astana toplantısında İdlib’de kurulacak çatışmasızlık bölgesi üzerinde Türkiye, İran ve Rusya mutabakata vardı. İdlib’in kuzeyine Türk askerinin konuşlanması kararlaştırıldı. İdlib’de konuşlanacak 500 asker, bölgedeki sivil geçişler ve insani yardımların koordinasyonu ile çatışmasızlığın sürmesi için görev yapacak. İdlib’de 3 ülkenin askeri konuşlanması Nisan 2018’e kadar sürecek. İki lider, konuşlanmanın ne zaman yapılacağına, sınırlarının ne olacağına, ne tür silahlar bulundurulabileceği hakkında istişare edecek. Erdoğan, geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde bu konuda yaptıkları değerlendirmeleri Ruhani ile de paylaşacak.