Erdoğan’dan AP Raporuna Yanıt: “Gerekirse Yolları Ayırabiliriz”
16 Eylül 2023

Erdoğan’dan AP Raporuna Yanıt: “Gerekirse Yolları Ayırabiliriz”

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'ye hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye raporuna tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere ABD'ye hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi.

Küresel sistemde taşların yerinden oynadığı bu dönemi fırsata çevirmekte kararlı olunduğunu belirten Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun raporuna tepki gösterirken "Avrupa Birliği Türkiye'den kopmanın gayreti içerisindedir. Biz de değerlendirmelerimizi yaparız sonra gerekirse Avrupa Birliği ile yolları ayırabiliriz" açıklamasında bulundu.

Erdoğan, İsveç'in üyeliği konusunda da "Batı 'İsveç, İsveç, İsveç' diyor. Biz de diyoruz ki parlamentomuz karar vermedikten sonra evet veya hayır dememiz mümkün değil, öncelikle İsveç'in üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Yasayı hazırlamak yetmez, yasayı uygulamak gerekir. Kalkıp da teröristleri İsveç polisinin koruması altında gösteriye sevk ediyorlarsa, bunlar görevini yerine getirmiyor" dedi.

Erdoğan, ABD İnsan Ticareti Raporu’nda, çocuk asker kullanan ülkelerin listesinde Türkiye'nin adının geçirilmesi hakkında ise bir açıklamada bulunmadı.