Endonezya’da Deprem: 162 Kişi Hayatını Kaybetti
22 Kasım 2022

Endonezya’da Deprem: 162 Kişi Hayatını Kaybetti

Köklü Değişim Medya
  • 75

Endonezya'nın Cava adasında meydana gelen depremde 162 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) verilerine göre adanın batısındaki Cianjur bölgesinde dün gerçekleşen 5,6 büyüklüğündeki depremin yüzeye 10 km yakın bir mesafede gerçekleşmesi yıkımın şiddetini artırdı.

Batı Cava Valisi Rıdvan Kamil, 162 kişinin hayatını kaybettiğini doğruladı. 100 kilometre uzaklıkta başkent Cakarta'da da hissedilen depremde gökdelenlerde ve ofis binalarında mahsur kalanlar tahliye edildi.

Yetkililer olası artçı sarsıntılar konusunda halkı uyarırken, ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor.

Depremin gerçekleştiği bölgede nüfusun yoğun ve binaların yapısal olarak zayıf olduğuna ve ayrıca heyelanların sık yaşandığına dikkat çekildi.

Yerel basındaki haberlere göre Cianjur bölgesinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Enkazın altında kalan bir kadın ile bebeğinin kurtartıldığı aktarıldı.

Endonezya haber kanalı Kompas TV'ye konuşan Cianjur bölge yetkilisi Herman Suherman, 700 kişinin yaralandığını söyledi. Suherman, "Ambulanslar köylerden hastaneye gelmeye devam ediyor. Köylerde henüz kurtartılamayan çok sayıda aile var" açıklamasında bulundu.

“Ateş Çemberi” olarak anılan bölgede 2004 yılında meydana gelen şiddetli deprem ve ardından oluşan tsunamide yaklaşık 230.000 kişi hayatını kaybetmişti.