Çin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı, Türkiye’de Ne Görüştü?
10 Kasım 2022

Çin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı, Türkiye’de Ne Görüştü?

Köklü Değişim Medya
  • 106

Doğu Türkistan’daki Müslümanların katili ve İslam düşmanı Çin Halk Cumhuriyeti’nin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Du Hangwei, başta İçişleri Bakanı Soylu olmak üzere birçok resmi makamla görüşmeler gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Du Hangwei'yi 3 Kasım’da kabul etti.

Bakan Soylu, Türkiye'ye ziyaret gerçekleştiren Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Du Hangwei'yi, İçişleri Bakanlığı'ndaki makamında ağırladı. Görüşmede Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da yer aldı. Görüşmenin konusuna ve detaylarına dair bir açıklama yapılmadı.

Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Du Hangwei, Süleyman Soylu’nun yanı sıra **Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Emniyet Genel Müdürü Zafer Aktaş, Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanlığı **ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Hangwei, görüşmeleri kendine eşlik eden heyetiyle birlikte gerçekleştirdi.

İstanbul Emniyet Müdürü ile Görüştü

Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Du Hangwei, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin de konusu ve detaylarına dair bir açıklama yapılmadı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan kısa açıklama şöyle:

“Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı Sayın Du Hangwei ve heyeti İl Emniyet Müdürümüz Sayın @ZaferAktas3310'ı makamında ziyaret etti.”

EGM Dış İlişkiler Daire Başkanlığı: “Ortak Faaliyetler Ele Alındı”

Hangwei, Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanlığı ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme sonrası yapılan kısa açıklamada ufak bir ipucu verildi.

Görüşmeye dair açıklama şöyle: “Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'ndan Bakan Yardımcısı Bay Du Hangwei ve beraberindeki heyeti ağırladık. Heyetin ziyareti sırasında güvenlik iş birliği kapsamında ortak faaliyetler ele alındı

‘Güvenlik iş birliği kapsamında ortak faaliyetler ele alındı’ ifadesi Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı Müslümanların geri gönderilme hususunu akıllara getirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğünde Toplantı

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre geniş katılımlı bir toplantı yapıldığı anlaşılıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakanlığı Birinci Bakan Yardımcısı Du Hangwei ve beraberindeki heyet ile resmi ziyaret kapsamında bir araya geldi” bilgisi paylaşıldı.

Çin-Toplantı.jpg

Görüşmeye katılan Türkiye ve Çin heyetlerindeki kişilerin isimleri ve makamları basınla paylaşıldı. Görüşmede, heyet üyeleri Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Sincan Özerk Bölgesi Kamu Güvenliği Dairesi Birinci Genel Müdür Yardımcısı Pan Xi, Kamu Güvenliği Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Han Lin, Kamu Güvenliği Bakanlığı Terörle Mücadele Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Gao Fei, Kamu Güvenliği Bakanlığı Genel Merkez Müdürü Fang Haibo, Kamu Güvenliği Bakanlığı Terörle Mücadele Dairesi Başkan Yardımcısı Wang Tao, Dış İlişkiler Daire Başkanı Ali Türedi, İstihbarat Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Günay, Terörle Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Mustafa Yalçın Güven, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Bekir Demir ile Asayiş Daire Başkan Yardımcısı Barış Erkol yer aldı.

Emniyet Genel Müdürü Aktaş, konuk heyeti ülkemizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, bu ziyaretin iki ülke arasındaki polis iş birliğini daha da güçlendirmesi temennisinde bulundu.

Konuk heyet başkanı Du Hangwei de Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’a gösterilen yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

Toplantıya katılanlar arasında istihbarat ve terörle mücadele birimlerinin de yer alması, Türkiye’de ikamet eden Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik bir çalışma olduğu iddialarını kuvvetlendiriyor. İslam’a ve Müslümanlara düşman komünist Çin yönetimi, ibadetleri, sakal uzatmayı, Kur’an okumayı terörle ilişkilendirip, Müslümanları terörist olarak nitelendiriyor. Bu kapsamda kurduğu toplama merkezlerinde topladığı Müslümanları asimile etme çalışmaları yürütüyor ve işkence uyguluyor. İlişkiler yürüttüğü devletlere ekonomik gücünü kullanarak baskı oluşturan komünist Çin yönetimi, bu ülkelerdeki Müslümanların geri gönderilmesini sağlıyor. Bu devletler ise kirli ilişkilerin üzerini, konjonktür ve reel politik diyerek örtüyor.

Türkiye’de yaşayan ve Çin’in toplama merkezlerindeki ailelerinden haber alamayan Doğu Türkistanlı Müslümanlar, kısa süre önce Çin Elçiliği ve konsolosluğu önünde yaptıkları protesto eylemleri emniyet güçleri tarafından sert bir şekilde engellenmişti. Çin bu tip protestoların gerçekleşmemesi ve zulümlerinin karşı kamuoyu oluşmaması için yoğun çaba sarf ediyor.

Çin Zulmü

Komünist Çin yönetimi açık hava cezaevine dönüştürdüğü Doğu Türkistan’da Müslümanlara ibadet etmeyi yasaklıyor. Müslüman ailelerinin kızlarını Çinli erkeklere evlendiriyor. Organlarını çaldığı Müslümanları ailelerine teslim etmemek için cesetlerini yakarak yok ediyor. Müslümanların evlerine yatılı Çinli memurlar gönderiyor. Toplama kamplarında işkenceye tabi tuttuğu Müslüman ailelerin çocuklarını yetimhanelerde Çinli gibi yetiştirip asimile etmek için eğitim veriyor. Ayrıca kanaat önderlerini, ozanları, alimleri, hafızları ve ileri gelenleri işkenceyle hücrelerde katlediyor.

İslam beldelerinin yöneticileri bu zulmü sürdüren Çin yönetimine ticari ve siyasi çıkarlar için susup alenen destek veriyor ya da bu zulmün olmadığını söyleyip kendi halklarını aldatmaya devam ediyor.