Çavuşoğlu “Konsoloslukların Kapatılmasının Maksatlı Olduğunu Düşünüyoruz”
03 Şubat 2023

Çavuşoğlu “Konsoloslukların Kapatılmasının Maksatlı Olduğunu Düşünüyoruz”

Köklü Değişim Medya

Güvenliği bahane ederek dokuz ülkenin İstanbul konsolosluklarını kapatması hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kapatmaların maksatlı olduğu ileri sürdü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Arjantin Dışişleri, Uluslararası Ticaret ve İnanç Bakanı Santiago Cafiero ile düzenlediği ortak basın toplantısında söz konusu ülkeleri eleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, "İçişleri Bakanlığı'na soruyoruz somut bir bilgi paylaşımı yok. Bu kapatmaların maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Dün çağırdığımız büyükelçilere de bunu söyledik. Bu misyonları kapatırken adımları bizimle paylaşmamaları maksatlı. Burada 'Türkiye istikrarsız, Türkiye'de terör tehdidi var.' imajı vermek istiyorlarsa bu dostluğa da sığmaz müttefikliğe de sığmaz" ifadeleriyle terörü destekleyen Batılı ülkeleri dost olarak niteledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 14 Mayıs'taki genel seçim öncesine denk geldiğini belirttiği bu adımlar için, "Seçim öncesi Türkiye'yi, AK Parti iktidarını, cumhurbaşkanlığı iktidarını, bizleri zor duruma düşürmeye çalışıyorlarsa bizim halkımız da bunun arkasında ne olduğunu çok iyi biliyor. Biraz dürüstlük, biraz samimiyet bekliyoruz" diye konuştu.

İsveç'teki Kur'an-ı Kerim provokasyonundan sonra Türkiye İçişleri Bakanlığı'nın yabancı ülke temsilciliklerine yönelik güvenliği artırdığını aktaran Çavuşoğlu, "Bu konularda hassasız, bu misyonları korumak bizim yükümlülüğümüz. Bu hadiseyle hiç ilgili olmayan bazı Avrupa ülkeleri de kapatıyorlar” ifadesiyle duruma tepki gösterdi:

“Dışişleri Bakanı temsilciliklerini kapatan ülkelerin diğer ülkelere 'Siz de kapatın dediğini de biliyoruz. Elimizde bu bilgiler de var. Bundan sonra bizimle somut bilgi paylaşmadan böyle bir şeye giderlerse bizim de atacağımız adımlar bellidir. Bu mesaj kendilerine de ilettik.”