loader
BARIŞ ÇAKAN’I

BARIŞ ÇAKAN’I "EZAN UYARISI YÜZÜNDEN ÖLDÜRDÜLER"

Köklü Değişim Medya

Ankara Valiliği, medyada Kürtçe müzik dinlediği için öldürüldüğü belirtilen Barış Çakan cinayetine ilişkin açıklamada bulundu. Barış Çakan’ın ezan okunduğu esnada sesli müzik dinleyenleri uyardığı için öldürüldüğü belirlendi.

Açklamaya göre, Barış Çakan ve arkadaşları, cinayeti işleyen tarafın ezan okunduğu esnada araba içinde yükses sesle müzik dinlediği için uyarıda bulunduğunu ve cinayetin başlayan tartışma sonrası gerçekleştiği açıklandı.

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:

"31.05.2020 Pazar günü akşam saatlerinde meydana gelen, bıçakla adam öldürülmesi olayıyla ilgili olarak sosyal medya üzerinden kasıtlı ve yanlış iddiaların paylaşıldığı müşahede edilmesi nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır. Maktulün arkadaşı B. A. alınan ilk ifadesinde olayın bu şekilde başladığını belirtmektedir.

Diğer yandan olayla ilgili şüpheliler derhal gözaltına alınarak gerekli adli süreç Cumhuriyet Savcılığı talimatları doğrultusunda detaylı bir şekilde sürdürülmektedir. Konunun başka mecralara çekilerek tahrik unsuru olarak kullanılmasının iyi niyetten uzak olduğu aşikârdır."