loader
AYASOFYA 24 TEMMUZ’DA İBADETE AÇILACAK

AYASOFYA 24 TEMMUZ’DA İBADETE AÇILACAK

Köklü Değişim Medya

Danıştay’ın olumlu Ayasofya kararının ardından televizyonda "Millete Sesleniş" konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’da ilk namazın 24 Temmuz Cuma günü kılınacağını açıkladı. Caminin yeniden ibadete açılacak olmasını Müslümanlar sevinçle karşıladı. 

Danıştay'ın Ayasofya'ya müze statüsü verilmesini öngören 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Ayasofya'nın cami statüsü ile ibadete açılmak üzere Diyanet'e devredilmesine yönelik kararı imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam saatlerinde de televizyon ekranlarından "Millete Sesleniş" konuşması yaptı.

Sözlerine, "Ayasofya 86 yıl aradan sonra yeniden Fatih Sultan Mehmet Han'ın vakfiyesinde belirttiği gibi cami olarak hizmet vermeye başlayacaktır" diyerek başlayan Erdoğan, Ayasofya içinde ilk namazın 24 Temmuz Cuma günü kılınacağını söyledi.

Ayasofya’nın tarihsel sürecini uzunca anlatan Erdoğan, "İnsanlığın ortak mirası Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya, çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edecek” dedi.  Erdoğan ayrıca paralı giriş uygulamasını da kaldırıldığını kamuoyuna açıkladı.

 

 

 

 

SON HABERLER