loader
ALBAYRAK’TAN FACİA İTİRAFLAR

ALBAYRAK’TAN FACİA İTİRAFLAR

Köklü Değişim Medya

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, elektrik ve doğalgaz faturalarının yüksekliğinden şikayet eden sosyal medya paylaşımları ile ilgili olarak “piyasa koşulları ve enflasyonun neden olduğu maliyete rağmen elektrikte netteki artış bunun altında oldu” cevabını verdi. Albayrak ayrıca zamların seçimden önce yapılmadığını söyleyerek, propaganda amaçlı kullanılıp kamuoyunun aldatıldığını da itiraf etmiş oldu. 

İşçi ve memur maaşları hesaplanırken hükümetin kontrolündeki olan TÜİK’in belirlediği % 11,84 enflasyon oranı ve 2020 için hedeflediği rakamlar dikkate alınırken, Albayrak’ın elektrik ve doğalgaza yapılan % 30’luk zammı az gören açıklaması tepki çekti. Albayrak’ın açıklamaları, “bu maliyetler elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yapılırken hesaba katılıyor da neden maaşlar hesaplanırken dikkate alınmıyor”eleştirilerinin yapılmasına neden oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi basını yöneticileri ile bir araya geldiği 2019 Değerlendirme Toplantısı kapsamında konuştu.

2019’un enflasyonun dizginlenmesi ve müdahalenin zamanlaması açısından kritik bir dönem olduğuna işaret eden Albayrak, “2019 şu açıdan da zor bir yıl oldu; biliyorsunuz 2014-2019 döneminde Türkiye’de 8 seçim oldu. Seçim ikliminin ve atmosferinin oluşturduğu ekonomik anlamda bakıldığında, zamların ertelendiği ve birçoğunun 2019’a kaldığı bir yıl oldu. Türkiye, 2019’u YEP’de koyduğumuz yüzde 15,9 enflasyon hedefinin altında kapattı” bilgisini paylaştı.

“Kur Şu Olacak Demek Doğru Değil”

2020’nin tek haneli enflasyona girilen bir yıl olacağını söyleyen Albayrak, gıda enflasyonunu kalıcı şekilde çözmeyi amaçladıklarını söyledi. Albayrak, “Gıda tedarik zincirinde speküle edilecek alan var, süreci iyileştirmek istiyoruz” iddiasında bulundu. Kurda stabilizasyon sağlandığını belirten Albayrak, “Kur şu olacak demek doğru değil. Bugüne kadar kur hedefi vermedim vermeyeceğim, ancak Türk Lirası rekabetçi bir kur olmalı” ifadesini kullandı.

“Elektriğe Yapılan Zam Net Artışın Altında”

Bakan Albayrak, elektrik ve doğalgaz faturalarının çok yüksek geldiğine dair sosyal medyada son günlerde paylaşımların olduğuna ilişkin yorum ve bu konuda herhangi bir inceleme yapılıp yapılmayacağına dair soru üzerine, elektrik faturalarında son 1,5 yılda 2 zam, 1 de indirim yapıldığını söyledi. Albayrak, “2018’den bugüne kadarki süreçte, enerji ithalatının dolar kuru nedeniyle oluşturduğu maliyet, petrol fiyatlarının artmasından doğan maliyet, piyasada enflasyonun neden olduğu maliyete rağmen elektrikte netteki artış bunun altında oldu” diye konuştu.

2019’da elektriğe üst üste yapılan zamlarla toplamda %30 zam yapılmıştı. Albayrak, seçimlerden önce oy alabilmek için yapılmayan zamlar, ardı ardına yapılmaya başlanarak sandıkta propaganda malzemesi olarak kullanıldığını yaptığı açıklamada itiraf etti.

 

SON HABERLER