Afganistan’da Patlama: 19 Kişi Hayatını Kaybetti
02 Aralık 2022

Afganistan’da Patlama: 19 Kişi Hayatını Kaybetti

Köklü Değişim Medya
  • 95

Çarşamba günü Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan vilayetindeki bir medresede öğle namazı sırasında meydana gelen şiddetli patlamada en az 19 kişi hayatını kaybetti.

Patlama, Samangan vilayetinin merkez ilçesi Aybek'in Cihadiye Medresesi'nde meydana geldi.

Patlamada en az 19 kişi hayatını kaybederken, 23 kişi de yaralandı. Yaralananlardan en az 20'sinin medresede eğitim alan öğrenciler olduğu duyuruldu.

Patlamayı henüz üstlenen olmazken terör örgütü DEAŞ üzerinde duruluyor.

ABD’nin mağlubiyet sonrası Afganistan’ı terk etmesiyle faaliyetlerini hızlandıran örgüt, ülkede istikrarsızlık ve kaos çıkarmaya çalışıyor. Saldırılarında da Müslümanları hedef alıyor.

Bu saldırıların, ABD’nin isteklerini kabul etmeyen Taliban yönetimine karşı kanlı bir mesaj taşıdığı görüşü de ileri sürülüyor.

Taliban'ın 15 Ağustos 2021'de Afganistan’da yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkede birçok vilayette çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırılar düzenlendi.

Kabil'in batısındaki Şii Hazara mahallesi Deşt-i Berçi'de, lise öğrencilerini üniversite sınavına hazırlayan bir eğitim kurumuna 30 Eylül'de düzenlenen saldırıda da 46'sı liseli genç kız olmak üzere 53 kişi yaşamını yitirmişti.

Ülkedeki birçok saldırı terör örgütü DEAŞ tarafından üstlenilmişti.