loader
ABD’DEN DAEŞ OPERASYONU İTİRAFI: “ÖLENLERİN HEPSİ SİVİLDİ!”

ABD’DEN DAEŞ OPERASYONU İTİRAFI: “ÖLENLERİN HEPSİ SİVİLDİ!”

Köklü Değişim Medya

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD'nin 29 Ağustos'ta Afganistan'da Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında yaşamını yitiren 10 kişinin de sivil olduğunu belirterek saldırıdan dolayı özür diledi. ABD, Afganistan’ı işgal altında tuttuğu 20 yıl boyunca hastane, okul ve sivil yerleşim yerlerini sık sık bombalamıştı, yüzbinlerce sivili vahşice katletmişti.

McKenzie, ABD'nin 29 Eylül'de Kabil Havalimanı yakınında düzenlediği hava saldırısına ilişkin soruşturmanın sonucunu açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby'nin günlük basın toplantısına video konferans yöntemiyle bağlanan McKenzie, "Söz konusu saldırıda 7'si çocuk 10 kadar sivilin öldüğü sonucuna vardık. Dahası bu saldırının hedefindeki araçtakilerin ya da ölenlerin DAEŞ/K ile bir bağlantısı yok ya da ABD güçlerine doğrudan bir tehlike arz etmiyor." İtirafında bulundu.

McKenzie, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, "Bu saldırı, kuvvetlerimize ve tahliye ettiğimiz sivillere yönelik tehlikeyi anında engellemek içindi. Ben yürekten bir özür diliyorum. Komutan olarak bu saldırının tüm sorumluluğunu üstleniyorum.” açıklamasında bulundu.

SON HABERLER