ABD’de 4 Müslüman Seri Cİnayetlerle Katledildi
08 Ağustos 2022

ABD’de 4 Müslüman Seri Cİnayetlerle Katledildi

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Medya

ABD’nin Albuquerque şehrinde, 3'ü son bir haftada olmak üzere, Kasım ayından bu yana 4 Müslüman seri şekilde öldürüldü.

ABD'nin New Mexico eyaletindeki Albuquerque şehrinde bir Müslüman cinayeti daha işlendi. Kentte 9 ayda 4 Müslüman katledildi.

Albuquerque'de ilk olarak Kasım 2021'de, 62 yaşındaki Mohammad Ahmadı helal market işletmesinin araç parkında ölü bulunmuştu.

26 Temmuz’da 41 yaşındaki Aftab Hussein, 1 Ağustos’ta da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Muhammad Hussain silahla vurularak öldürülmüştü.

Dün bir Müslüman daha şehrin San Mateo bölgesinde vurularak öldürülmüş, polis, cinayetin son 9 ayda işlenen diğer 3 Müslüman cinayeti ile bağlantılı olabileceğini belirtmişti.

Cinayetlerin Müslümanları pusuya düşürerek işlendiğine dikkati çeken yetkililer, "Dedektif ve müfettişlerimiz aynı kişi veya kişilerin bu cinayetleri ırk ve din temelli işlediğine dair güçlü bir olasılık olduğuna inanıyor" açıklamasında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanlığı Tepki Gösterdi

Türkiye, art arda gerçekleşen Müslüman cinayetlerinden endişe ve rahatsızlık duyduğunu Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada ifade etti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama şöyle:

"Polis tarafından birbiriyle bağlantılı olabileceği ifade edilen ve nefret suçu olması ihtimali bulunan bu seri cinayetlerin faillerinin derhal bulunarak adalet önüne çıkartılmalarını istiyor, ilgili ABD makamlarının olayın tüm boyutlarıyla bir an evvel aydınlığa kavuşturulması için gerekli her türlü soruşturma ve araştırmayı titizlikle yapmasını bekliyoruz."

Bakanlık ayrıca, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi.