loader
ABD, İKİNCİ BİR UKRAYNA KAOSUNUN TEMELLERİNİ PASİFİK’TE ATIYOR

ABD, İKİNCİ BİR UKRAYNA KAOSUNUN TEMELLERİNİ PASİFİK’TE ATIYOR

Köklü Değişim Medya

Çin’in şiddetli tehditlerine rağmen Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Hint-Pasifik temasları çerçevesinde Tayvan ziyaretine başladı. Pelosi’nin Tayvan’da “Ziyaretimiz, ABD'nin Tayvan'a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir” mesajı tıpkı Ukrayna’da Rusya’yı tahrik ederek çıkardığı kaos ve işgal öncesi açıklama ve destek mesajlarını anımsatıyor.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak dün gece Tayvan'a ulaşmıştı. İki haftadır hakkında spekülasyon yapılan, ABD ile Çin arasında gerilime sebep olan ziyaret, Pekin'in tepkisini çekmişti.

Pelosi'nin indiği Songshan Havaalanı'nda iniş sırasında tüm ışıklar olası bir saldırıya karşı söndürüldü.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi'nin uçağının Tayvan'a inmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da Tayvan çevresinde "bir dizi askeri tatbikat" düzenleyeceğini duyurmuştu.

Çin'de kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi'nin Tayvan İlişkileri Dairesi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretinin ardından, hükümete, "dış güçlerle ittifakla bağımsızlık arayışının felaketle sonuçlanacağı" uyarısında bulundu.

Dairenin Sözcüsü Ma Şiaoguang, yaptığı açıklamada, "(Tayvan lideri) Tsai Ing-wen ve Demokratik İlerici Parti (DPP) otoritelerini uyarıyoruz; provokatif eylemlerle ve dış güçlerle bir olarak 'bağımsızlık' arayışına girmek mahvınıza ve Tayvan'ın felakete sürüklenmesine yol açar” tehdidinde bulundu.

Çin, ABD Büyükelçisini Bakanlığa Çağırdı

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret etmesinin ardından ABD'nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns'u bakanlığa çağırarak ziyareti protesto etti.

Çin ajansı Xinhua'nın haberine göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Şie Fıng, dün gece Büyükelçi Burns'ü acilen bakanlığa çağırarak ziyaretin "tek Çin" ilkesini ve ABD-Çin ilişkilerinin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri'deki taahhütleri ihlal ettiğini belirtti.

Ziyaretin Çin-ABD ilişkilerinin siyasi yapısına büyük zarar verdiği, Çin'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü zedelediğini, Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrarın zeminini aşındırdığını ve Tayvan'ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere yanlış mesaj verdiğini ifade eden Şie, "Bu davranış, son derece kötü niyetlidir ve sonuçları çok ciddi olacaktır. ABD hükümeti bundan sorumlu tutulmalıdır" dedi.

Bakan Yardımcısı, ABD hükümetinin Pelosi'nin bilinçli eylemini kısıtlamak yerine müsamaha gösterdiğini belirterek, Washington'dan, yanlışıyla yüzleşmesini, ziyaretin yol açtığı olumsuz sonuçları giderecek pratik tedbirleri almasını talep etti.

ABD'ye, "Tayvan kartını oynamaktan", Tayvan'ı Çin'i çevrelemek için kullanmaktan ve Çin'in iç işlerine karışmaktan vazgeçme çağrısı yapan Şie, "Tayvan, Çin'in Tayvan'ıdır ve sonunda ana karanın kucağına dönecektir. Çin halkı hayaletlerden, baskıdan ve kötülükten korkmaz" ifadelerini kullandı.

Pelosi'ye Tayvan'da Şeref Madalyası

Pelosi, ziyareti kapsamında, bu sabah beraberindeki 5 kişilik kongre heyetiyle Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile bir araya geldi.

Tsai, görüşmede, Pelosi'ye, Tayvan'daki hükümetin devamı olduğunu öne sürdüğü Çin Cumhuriyeti'nin "Uğurlu Bulutlar Düzeni" adı verilen şeref madalyası ve özel şeridini takdim etti.

Tayvan lideri, Pelosi ve heyetine kritik bir dönemde Tayvan'ın yanında olduklarını somut olarak gösterdikleri ve ABD'nin Tayvan'ın kendini savunmasına desteğini ifade ettikleri için teşekkür etti.

Tayvan'ın Çin'in artan askeri tehditlerine boyun eğmeyeceğini vurgulayan Tsai, "Ülkemizin egemenliğini kararlılıkla koruyacak, aynı zamanda demokrasi adına hattı müdafaayı sürdüreceğiz." dedi.

Pelosi de Kongre adına kendisine tevdi edilen onur için Tsai'ye teşekkür ederken, "ABD'nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Tayvan'da ve dünyanın geri kalanında demokrasiyi koruma kararlılığımız değişmemiştir. Ziyaretimiz, ABD'nin Tayvan'a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir." dedi.

Pelosi'nin Grand Hyatt Hotel'de kalacağı belirtildi ve Tayvan hükümet ile sivil toplum kuruluşu yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor. Pelosi, çarşamba günü öğleden sonra Tayvan'dan ayrılacak. Çin’in askeri tatbikat nedeniyle ada çevresinde hava sahasını kapatmasının yeni bir krize neden olabileceği düşünülüyor.

Pelosi’nin Yaptığı Açıklamalar

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin başladığı ilk saatlerde yaptığı açıklamalarla Tayvan ziyaretinin ne anlama geldiğini ifade etti.

Pelosi, ziyaretinin ABD'nin Tayvan'a 'koşulsuz bir desteğin göstergesi' olduğu mesajını verdi.

Pelosi inişten kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada "Kongre heyetimizin Tayvan ziyareti, Amerika'nın Tayvan'ın canlı demokrasisini destekleme konusundaki sarsılmaz kararlılığını takdir etmektedir" dedi.

Pelosi ayrıca, "Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) artan saldırganlığı karşısında, kongre delegasyonumuzun ziyareti Amerika'nın Tayvan'ın yanında yer aldığının açık bir ifadesi olarak görülmelidir." ifadelerini kullandı.

Rusya: “Ziyaret Provokatif Bir Adım”

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Pelosi'nin ziyaretinin 'provokatif bir adım' olacağı belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı: “ABD, Büyük Bir Bedel Öder”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chingying, "Burada provokatif adımlar atanın ABD olduğu aşikar. ABD, yükselen bu gerilimin sorumluluğunu üstlenmeli. ABD, Çin'in egemenliğiyle ilgili güvenliğini baltaladığı için büyük bir bedel öder" dedi.

SON HABERLER