loader
ABD İLE ÇİN ARASINDAKİ TAYVAN GERİLİMİ TIRMANIYOR

ABD İLE ÇİN ARASINDAKİ TAYVAN GERİLİMİ TIRMANIYOR

Köklü Değişim Medya

ABD ile Çin arasındaki Tayvan gerilimi tırmanıyor. Pekin yönetiminin resmi yayın organı Global Times’ta yer alan bir makalede, “savaş patlak verdiğinde, ilk ortadan kaldırılacaklar ABD askeri olacak” tehdidine yer verildi. 

Avustralya’nın nükleer denizaltı teknolojisine sahip olmasını içeren ABD, İngiltere ve Avustralya arasında imzalanan “AUKUS” savunma ittifakı sonrasında Çin’in Tayvan üzerinde artan baskısı ve tehdit mesajları dozunu artırıyor.

Önceki gün Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünde, “Tayvan mutlaka Çin ile birleşecek” çıkışının ardından rejimin resmi yayın organı Global Times’ta ABD’ye tehdit içeren bir yazı yayımlandı. Global Times’ta yer alan makalede, Tayvan ‘ana kara’ olarak tanımlanırken, Çin’in bölgede operasyon düzenlemesinin doğal hakkı olduğu savunuldu. Tayvan’ın yanında olduğunu açıklayan ABD’nin hedef alındığı makalede, “Tayvan Boğazı’nda bir savaş patlak verdiğinde, ilk ortadan kaldırılacaklar ABD askeri personelidir” ifadelerine yer verildi.

Aynı makalede ABD özel kuvvetlerinin Tayvan’da bulunmasının, Çin ana karasının istilası anlamına geleceği iddia edildi ve “Washington askerlerinin hayatını riske atıyor” sözleri ile ABD’ye gözdağı verildi.

ABD’li emekli amiral James Stavridis ve gazeteci Elliot Ackerman’ın kaleme aldığı ‘2034: A Novel of the Next World War’ (2034 Dünya Savaşı Senaryosu) isimli kitapta, geçtiğimiz dönemde yeni bir dünya savaşı çıkarma potansiyeline sahip bölge olarak Güney Çin Denizi gösterilmişti. Ayrıca Çin medyası geçen hafta Tayvan’daki gerilimin Üçüncü Dünya Savaşı’nı tetikleyebileceğini yazmıştı.

Tayvan: “Tehditlere Boyun Eğmeyiz”

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Çin’in artan baskısını eleştirerek “Statükonun tek taraflı olarak değiştirilmesini önlemek için elimizden geleni yapacağız” sözleriyle boyun eğmeyeceklerini açıkladı. Ulusal bir geçit töreninde konuşan Tsai, Çin’in askeri baskısını kesin şekilde reddettiklerini belirtti. Tayvan’ın, Çin’in çizdiği yola girmeye zorlanmamasını sağlamak için çalışacaklarını ifade eden Tsai, “Ulusal savunmamızı güçlendirmeye ve kendimizi savunma kararlılığımızı göstermeye devam edeceğiz. Çünkü Çin’in çizdiği yol ne Tayvan’a özgür ve demokratik bir yaşam biçimi ne de 23 milyon insanımıza egemenlik sunuyor” diye konuştu. Tsai Ing-wen konuşmasında, son dönemde Japonya, Avustralya ve ABD gibi ülkelerle gayri resmî bağları güçlendirdiklerini de belirtti.

 

SON HABERLER