ABD Dışişleri Bakanı’ndan Avrupa Turu
23 Haziran 2021

ABD Dışişleri Bakanı’ndan Avrupa Turu

Ajanslar
  • 413

Köklü Değişim Medya

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Avrupa turuna çıkıyor. Libya konulu Berlin Konferansı’na katılmak üzere bugün Almanya’ya gidecek olan Blinken, ardından Fransa’ya geçecek.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Libya ile ilgili olarak düzenlenen ikinci Berlin Konferansı’na katılmak üzere bugün Almanya’da.

Antony Blinken, konferansa katılımı dışında Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la da bir araya gelecek. Görüşmeye Almanya Başbakanı Angela Merkel'in da katılacağı ifade ediliyor. Blinken'ın, Almanya'da yapacağı görüşmede masada, ikili ilişkilerin yanı sıra Almanya'nın, Rusya'dan doğal gaz temin edeceği Kuzey Akım 2 doğal gaz hattı projesinin de bulunacağı belirtiliyor. ABD bu projeye ısrarla karşı çıkıyor.

Almanya’nın ardından Fransa’ya geçecek olan Blinken Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la görüşecek. Blinken’ın Avrupa turundaki bir sonraki durağı da Vatikan olacak.

Çin Dışişleri Bakanı'yla da Görüşecek İddiası

Öte yandan İngiliz Financial Times gazetesi, konuyla ilgili yetkililere dayandırdığı bir haberinde, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in gelecek hafta İtalya’da yapılacak G20 zirvesinde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle biraraya gelebileceğini yazdı.

Gazete Biden yönetiminin, bu yaz aylarında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın Çin’i ziyaret etmesi konusunda Pekin yönetimiyle irtibata geçtiğini ileri sürdü.

Habere göre bu yıl içerisinde Dışişleri Bakanı’nın ya da Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın da Çin’i ziyaret etmesi planlanıyor. Bu ziyaretlerin Ekim ayında Roma’da yapılacak G20 Liderler Zirvesi’nde ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le bir araya gelmesine yönelik hazırlık görüşmeleri olacağı ifade ediliyor.