ABD, Türkiye’nin ‘Batı Yanlısı Siyasi Ekseninden' Emin
05 Haziran 2023

ABD, Türkiye’nin ‘Batı Yanlısı Siyasi Ekseninden' Emin

Köklü Değişim Medya

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Türkiye'nin Batı yanlısı dış politikasını gözden geçirdiği iddiasına dair yaptığı açıklamada, "Bu ifadeyi doğrusu çok iddialı buluyorum" diyerek gerçekçi olmadığını ifade etti.

CNN televizyonuna konuşan Sullivan, gazeteci Fareed Zakaria'nın, seçim sürecindeki ABD karşıtı ifadeler ve Rusya'dan savunma sistemleri almasının 'Türkiye'nin Batı yanlısı dış politikasını gözden geçirdiği' anlamı taşıyıp taşımadığı sorusu üzerine, bu yoruma katılmadığını ifade eden açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin demokratik bir ülke olarak yakın zamanda cumhurbaşkanı seçimini yaptığını anımsatan Sullivan, “tablonun görünenden daha karmaşık” olduğunu ifade etti.

Sullivan, Türkiye'nin ‘bağımsız bir dış politika’ izlemesinin eksen değişikliği olarak algılanmaması gerektiğine işaret ederek, "Bu ifadeyi (Türkiye'nin Batı yanlısı dış politikasını gözden geçirdiği) doğrusu çok iddialı buluyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Ukrayna operasyonunda izlediği politikayı da örnek gösteren Sullivan, "Ukraynalıların kendini savunma çabalarını desteklemek için her düzeyde Ukrayna ile ilişki kurup çaba gösterdiler" dedi. Sullivan, Türkiye'nin BM'deki oylamalarda da Ukrayna'nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü yönünde oy kullandığını hatırlattı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın seçim dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı aradığını hatırlatan Sullivan, Biden'in, görüşmede savunma alanında Türkiye'nin F-16 uçak talebini desteklediğini aktardı.

Sullivan, Biden'in telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, 'NATO'nun güçlü bir üyesi ve küresel çaptaki müttefiki olan Türkiye ile yakın çalışmayı sürdürmek' istediğini ilettiğini kaydetti.

Türkiye’de özellikle seçimler öncesi ABD karşıtı söylemler prim yaptığı için siyasilerin dilinden düşmüyor. Bu tip hamasi söylemlerde bulunan Ankara, aslında ABD’yi dost ve müttefik olarak niteliyor ve dünya çapındaki operasyonlarda koordinasyon içinde hareket ediyor. NATO ekseninde hareket eden Ankara, Rusya ve Ukrayna savaşında olduğu gibi bazı konularda arabulucu rolünü üstlenmesi için tarafsız bir politika izlediğini lanse ederken imtiyaz tanınıyor.