ABD’nin Askerliğini Üstlenen Ukrayna, IMF’ye 15 Milyar Dolar Borçlandı
22 Mart 2023

ABD’nin Askerliğini Üstlenen Ukrayna, IMF’ye 15 Milyar Dolar Borçlandı

Köklü Değişim Medya

ABD’nin Rusya ile savaşında askerliğini yapan Ukrayna, IMF’ye 15 milyar dolar borçlandı.

ABD liderliğini yaptığı Batı kontrolündeki küresel statükonun bekası için tehdit olarak gördüğü işgalci Rusya’yı, ‘Ukrayna’yı NATO’ya alma vaadi ile’ tahrik ederek başlattığı savaş bir yılını doldurdu. Kiev yönetimi, Rusya’nın önce tuzağa sonra da açmaza düşürüldüğü savaşta Ukraynalıların cephede kurban olarak kullanılmasına göz yumarken savaş, ekonomiye da harap etti.

Topraklarının bir kısmı Rusya'nın işgalinde bulunan Ukrayna, IMF'ye 15,6 milyar dolar borçlandı. ABD, yardımlarla finanse ettiği savaşının yükünü Ukrayna'ya da yüklemeye başladı.

Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna, yaklaşık 15,6 milyar dolarlık finansman paketi için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşma sağladı.

IMF'den yapılan açıklamada, IMF misyon heyeti ile Ukraynalı yetkililerin, finansal istikrarı ve ekonomik toparlamayı destekleme dahil 48 aylık bir fon sağlanması konusunda teknik düzeyde uzlaştığı duyuruldu.

Açıklamada, Ukraynalı yetkililerin talebi üzerine Gavin Gray liderliğindeki IMF heyetinin 8-15 Mart tarihlerinde Varşova'da Ukraynalı yetkililerle 4 yıllık bir ekonomik program hakkında görüşmelerde bulunduğu aktarıldı.

Finansman paketinin yaklaşık 15,6 milyar dolar büyüklüğünde olduğu belirtilen açıklamada, söz konusu ekonomik programın IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun onayına tabi olduğu ve kurulun gelecek haftalarda değerlendirmesinin beklendiği kaydedildi.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Ukrayna ve IMF arasında yeni ekonomik program üzerinde sağlanan anlaşmaya ilişkin yazılı bir açıklamada yaptı.

İddialı ve uygun şekilde şartlandırılmış bir IMF programının iyi yönetişimi güçlendirmek, yolsuzluk risklerini ele almak ve ihtiyaç duyulan mali desteği sağlamak dahil Ukrayna'nın reform çabalarını desteklemek için kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Yellen, ABD ve ortaklarının sağladığı ekonomik yardımı da destekleyeceğini ifade etti.

Her ne kadar ABD, faizli kredinin uygun şekilde hazırlandığını ifade edip, allayıp pullasa da Ukrayna’nın savaşla şehirleri ve ekonomisi harap edilirken, borçlandırmayla da bir cenderenin içine sokulmuş oldu. İki vahşi gücün savaşında cepheye sürülüp, öldürülenler Ukraynalılar olurken, ABD, Rusya’yı diz çöktürene kadar savaşın devam edeceğinin sinyallerini veriyor.