ABD-İngiltere Çekişmesinin Sürdüğü Sudan’da 11 Çocuk Yetimhanede Can Verdi
31 Mayıs 2023

ABD-İngiltere Çekişmesinin Sürdüğü Sudan’da 11 Çocuk Yetimhanede Can Verdi

Köklü Değişim Medya

ABD’nin Sudan’daki nüfuzunu korumak ve yönetimin İngiliz destekli sivil bileşenlere geçmemesi için darbe oyununu sahneye koyan Sudan Ordusu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) tarafları arasında süren çatışmalar nedeniyle bir yetimhanede kalan 11 çocuk, bakımsızlıktan hayatını kaybetti.

Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetlerinin (HDK) nisan ortasından bu yana çatıştığı başkent Hartum'da, elektrik kesintilerinin yaşandığı bir yetimhanede bakımsızlıktan 11 çocuk hayatını kaybetti.

Ulusal basın, çatışmalar nedeniyle bazı bakıcıların kaçtığı, bu nedenle sağlık hizmeti verilemediği, yetersiz beslenme ve sık sık yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle ölümlerin olduğunu bildirdi.

Hayatını kaybeden 11 çocuk, mahalle sakinlerinin desteğiyle bölgedeki bir mezarlığa defnedildi.

Sudan’da ABD’nin Darbe Oyunu Sahneleniyor

Washington, 30 yıldır Sudan’da nüfuzunu koruyan Ömer El Beşir’in 2019 yılında devrilmesinin ardından egemenliği elinde tutabilmek için Sudan ordusunu devreye sokmuştu.

21 Ağustos 2019 tarihinde imzalanmış ve ilk başta askerlerin Başkanlık Konseyi’ne başkanlık etmesi kararlaştırılmış daha sonra İngiltere ve Avrupa yanlısı sivil bileşenlere Kasım 2021’de Konsey’e başkanlık etmeye başlaması konusunda anlaşılmıştı. ABD ordu ile kurduğu egemenliği, sivillerin yani siyasi partilerin eliyle İngiltere’ye geçmesini engellemek için Sudan Savunma Bakanı Korgeneral Yasin İbrahim ile 21 Eylül 2021 tarihinde yani sivillerin görevi devralma tarihinden iki ay önce yaptığı açıklamada bir darbe girişiminin önlendiğini duyurdu. Ardından hükümetin feshedilmesi talepleri gündeme geldi ve fiilen feshedildi ve anayasa belgesi sona erdi. Bugün ise aynı senaryo tekerrür ediyor.

Koeklue_Degisim_Sudan_da_El_Burhan_ve_Hamideti_Darbe_Oyunun_Devreye_Soktu_04cd43c5dc.jpg (Sudan'da ABD'nin darbe senaryosunu sahneye koyan generaller Daklu ve Burhan)

Sudan’da 5 Aralık 2022 tarihinde Çerçeve Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmanın ikinci bölümünde şu hükümler yer almaktaydı: “Geçiş otoritesi tam bir sivil otoriteye devredilecek... Devlet başkanı onursal görevlere sahip olacak... Yürütme düzeyinde anlaşmayı imzalayan güçler, bir geçiş hükümetinin başbakanını seçecekler...” Yine anlaşmaya göre, “Ordu, siyasetten, ekonomik, ticari ve yatırım faaliyetlerinden uzak duracak. Hızlı Destek Kuvvetleri ile silahlı hareketlerin, birleşik, profesyonel bir ulusal orduya yol açan güvenlik ve askeri reform planı kapsamında Entegrasyon ve Terhis komisyonunun üzerinde anlaşmaya varacağı düzenlemelere göre orduya entegrasyonu sağlanacak…” Çerçeve Anlaşması, 6 Nisan 2023 tarihinde nihai imzanın atılmasını ve 11 Nisan 2023 tarihinde de sivil hükümetin kurulmasını öngörüyordu.

6 Nisan 2023 günü ve geçiş hükümetinin 11 Nisan 2023’te kurulmasına 5 gün kala ABD’nin Afrika İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Molly, Hamideti ve Sudan’daki siyasi süreç sözcüsü Halid Ömer Yusuf ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ardından 15 Nisan 2023 Cumartesi günü ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasında aniden şiddetli çatışmalar patlak vermişti.

ABD’nin Sudan’da kontrolü kaybetmemek için başlattığı darbe senaryosunun hedefine emin adımlarla ilerlerken, İngiltere yanlısı sivil bileşenler ordu ve Hızlı Destek Kuvvetleri’ni siyasi hayattan elimine etmek yerine taraflar arasındaki çatışmayı durdurmak için oyalandığı gözlemleniyor. Bu da ABD’nin senaryosunun işe yaradığını gösteriyor.

ABD'ye hizmet eden iki generalin oyununun, Washington'ın nüfuzunu sağlamlaştıracak bir anlaşma imzalanana kadar süreceği öngörülüyor.

ABD, Ömer El Beşir'in zamanında Güney Sudan'ı Sudan topraklarından koparırken, bu çatışma ile de altın madenlerinin bulunduğu HDK'nın kontrolündeki Darfur'u koparabileceği ihtimali uzmanlarca ileri sürülüyor.