ABD İle Çin Arasındaki Balon Krizi Büyüyor
04 Şubat 2023

ABD İle Çin Arasındaki Balon Krizi Büyüyor

Köklü Değişim Medya

ABD ile Çin arasındaki ilişkiler, Latin Amerika’da ikinci bir istihbarat balonunun tespit edilmesiyle daha da gerildi. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, gelecek hafta Pekin'e yapacağı ziyareti erteledi.

ABD'deki bir askeri tesisin üzerinde uçtuğu belirlenen ve istihbarat topladığı ileri sürülen balonun Çin'e ait bir tesisten süzülerek geldiği ortaya çıktı. Gelişmelerin ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gelecek hafta yapacağı Pekin ziyaretini erteledi.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, "Latin Amerika üzerinden geçmekte olan balona ilişkin haberleri gördük. Bunun başka bir Çin gözetleme balonu olduğunu değerlendiriyoruz. Şu aşamada elimizde başkaca bir bilgi yok." açıklamasında bulunmuştu.

Balonun şu anda 60 bin fit irtifada ABD’nin iç kesimleri üzerinde uçtuğu bilgisini veren Pentagon, balonun sivil havacılığa veya karaya fiziksel bir tehdit teşkil etmediğini açıklamıştı.

Çinli yetkililer balonun hava şartları nedeniyle sürüklendiği söylerken, ABD'li yetkililer ise balonun yönlendirme mekanizmasının olduğunu ileri sürmüştü.

Beyaz Saray: “Uluslararası Hukukun Açık İhlalidir”

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD hava sahasındaki Çin’e ait balona ilişkin "Bu balonun hava sahamızda bulunması, egemenliğimizin yanı sıra uluslararası hukukun da açık ihlalidir ve kabul edilemez" dedi.

Jean-Pierre, Çin yetkililerinin balonun ABD hava sahasına girmesine ilişkin üzüldüklerini açıklamalarından haberdar olduklarını belirterek, "Başkan her zaman Amerikalıların güvenliğini ve Amerikan halkının güvenliğini ilk sıraya koyar" dedi.

Sözcü Jean-Pierre, "Bu Başkan'ın yönetimi altında Çin'i alt etmeye, ulusal güvenliğimizi korumaya ve özgür ve açık bir Hint Pasifik'i ilerletmeye her zamankinden daha fazla hazırız" şeklinde konuştu.

Biden'ın Salı gününden itibaren söz konusu balonla ilgili bilgilendirildiğini aktaran Jean-Pierre, Başkan'ın Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Çin ziyaretini ertelemesiyle ilgili kararını da desteklediğini bildirdi.

Çin, ABD hava sahasında bazı hassas askeri tesislerin üzerinde uçtuğu tespit edilen, savunma yetkililerinin "istihbarat amaçlı" olduğundan şüphelendiği yüksek irtifa balonunun Çin yönetimine ait olduğunu kabul etmişti.