loader
YİNE ALDATILDILAR: “ABD VE RUSYA SÖZLERİNİ TUTMADI”

YİNE ALDATILDILAR: “ABD VE RUSYA SÖZLERİNİ TUTMADI”

Köklü Değişim Medya

AK Parti hükümeti, defalarca ABD bizi aldattı demesine rağmen yine aynı delikten sokuldu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'de ABD ve Rusya'nın verdikleri sözleri tutmadıklarını belirterek olası bir operasyonla ilgili olarak, “Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz” mesajı verip, alışılagelmiş söylemleri tekrarladı.

Ankara, binlerce tır silahla terör örgütlerini teçhiz eden, parasını verdiği halde Türkiye’ye yaptırım uygulayıp silahları gasbeden ABD’ye dost ve müttefik, Suriye’de sürekli TSK birliklerini bombalayıp PKK/PYD’ye Moskova’da ofis açması için izin veren Rusya’ya dostum demeye devam ediyor. Bu ihanetler üst üste yaşanırken, AK Parti defalarca aldatıldık, sözlerini tutmadılar ifadesini kullandı ve kullanmaya devam ediyor. Ankara, dünyanın dört bir yanındaki operasyonlarda ABD ile ortak hareket edip, dış siyasette ortak bir eksende ilerliyor. Bu ortaklığı sürdürürken Washington ve Ankara birbirlerine “stratejik ortak” olarak hitap etse de ABD, zaman zaman Türkiye’yi aşağılayıp, cezalandırıyor.  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'ye yeniden bir askeri operasyon düzenlemesi olasılığıyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya'nın yapılan mutabakatlara uymadıklarını, Türkiye'nin ne gerekiyorsa yapacağını ileri sürdü.

Ankara'da Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile görüşmesi sonrasında düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, son dönemde Suriye'de TSK’ya ve Suriye'nin kuzeyinden Türkiye topraklarına düzenlenen saldırılara işaret etti. PKK/YPG'nin Türkiye'ye roket atma menzilinin yaklaşık 30 kilometre olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Biz Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlattıktan sonra da diğer Suriye'nin kuzey doğu bölgesindeki harekatlarımızda da Amerika ve Rusya'yla bir mutabakata varmıştık. Her iki ülke de bu bölgedeki teröristleri en az 30 kilometre güneye çıkaracaklardı" dedi.

Rusya'nın da Tel Rıfat ve Münbiç'teki YPG güçlerini bu bölgelerden uzaklaştırma sözünü tutmadığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Dolayısıyla son yapılan saldırılarda, bu bölgede sivillere yönelik ve bize yönelik saldırılarda da Rusya'nın da ABD'nin de sorumluluğu var. Çünkü sözlerinde durmadılar. Şimdi bunlar sözlerinde durmadığına göre, bu teröristler burada olduğuna göre ve saldırılarını artırdığına göre bizim de yapmamız gereken, kendi göbeğimizi kendimiz kesmektir. Biz de gerekeni yapacağız, bu bölgelerden bu teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız" açıklamasında bulundu.

ABD'ye Taziye Tepkisi

ABD'nin iki gün önce düzenlenen güdümlü füze saldırısı sonucu Suriye'de yaşamını yitiren Türk güvenlik güçlerine yönelik taziye açıklamasına da değinen Çavuşoğlu, "Şimdi ABD açıklama yapıyor, müttefikimize Suriye'den gelen saldırıları kınıyoruz diyor. Peki bu silahları kim veriyor bu teröristlere, kim eğitiyor bunları? Sen eğitiyorsun, sen silah veriyorsun. Sonra da göstermelik bir kınama açıklaması yapıyorsun. Burada samimiyetsizlik apaçık ortadadır" dedi.

Bu sert açıklamaların iç kamuoyuna dönük mesajlar olabileceği üzerinde duruluyor. Daha önce Türkiye, Suriye’de terör örgütü PKK/PYD’ye karşı başlattığı Barış Pınarı harekatı ABD’nin yaktığı yeşil ışıkla başlayıp, kısa süre içinde istediği hedeflere ulaşamadan yine ABD’nin yaktığı kırmızı ışıkla sona ermişti. Ardından Rusya ile mutabakat imzalamaya zorlanmıştı.

 

 

SON HABERLER