loader
SURİYELİ KAHRAMAN KURTARDIĞI DEPREMZEDELERİN YANINDA

SURİYELİ KAHRAMAN KURTARDIĞI DEPREMZEDELERİN YANINDA

Köklü Değişim Medya

Elazığ depreminde Sürsürü mahallesinde yıkılan binaya koşan Suriyeli üniversite öğrencisi Mahmud, elleriyle kazarak enkazdan çıkarttığı Dürdane Aydın ve eşi Zülküf Aydın ile buluştu.

Enkazdan kurtarıldıktan sonra hastanede yaptığı açıklamada Dürdane Aydın,”Biz Suriyelilere taş atıyoruz ya, Mahmut isimli Suriyeli tırnaklarıyla toprağı kazıya kazıya elleri paramparça bizi enkaz altından çıkardı” demişti. Suriyeli genç ve Aydın ailesi buluşması duygulu anlar yaşandı.

Depremin ilk günü Sürsürü Mahallesi'ndeki enkaz altından çıkarıldıktan sonra çekilen videosunda kendisini kurtaran ve sadece isminin "Mahmud" olduğunu bildiği Suriyeli gence teşekkür eden Dürdane Aydın'ın, "Onu bulacağım" diye seslendiği videosu sosyal medyada gündeme oturdu.

Suriyeli Mahmud, Hama kentinden Hatay'a gelip, üniversite eğitimi için de 3 ay önce Elazığ'a yerleşmişti.

“Ellerimle Enkazı Kaldırmaya Çalıştım”

İşten çıkıp spor yapmaya gittiği sırada depremin yaşandığını belirten Mahmud, şunları anlattı:

"Sarsıntı bitince ben de yıkılan bölgeye gittim. İnsanların sesini duydum. Sonra enkaz altından kadının ve eşinin sesini duydum. Ellerimle enkazı kaldırmaya çalıştım, çevredeki gençlerden de yardım istedim ve birlikte çalıştık. Önce adamı enkazdan çıkardık sonra kadının üzerine düşen parçaları çıkarmaya çalıştım. Kadının bacağının üzerine düşen büyük parçaları ellerimle kaldırdım, ondan sonra kadının bacakları serbest kaldı. Böyle olunca kaldırıp çıkardım. Ekipler de hastaneye götürdü."

Mahmud, kol ve ellerindeki izlerin hatırlatılması üzerine "Bendeki yaralar ağır değil. Zaten bir önemi de yok. Önemli olan onun kurtulması. Depremden sonra telefonum da kayboldu ama önemi yok. O insanların kurtulması benim için önemli. Telefonu olay yerindeyken ışık olarak kullanmış ve ablamızla eşi o telefonun ışığıyla kurtarılabileceğini anlamıştı. O yüzden bendeki yeri bambaşka" yanıtını verdi.

Gazetecilerin ısrarı üzerine Mahmud ellerinde oluşan yaraları gösterdi. 

“Ben Artık Senin Annenim”

Dürdane Aydın, Mahmud’u görünce ağladı. Mahmud El Osman’ın annesinin Suriye’de yaşadığını öğrenen Aydın “Sen hiç üzülme. Ben artık senin hem annenim hem de kardeşin. Seni artık bırakmam” dedi. Dürdane Aydın, enkaz altındayken eşiyle birbirlerine sarıldıklarını ve kurtarılmayı hayal bile etmediklerini söyledi. Aydın şunları anlattı:

Yukarıdan gelen bir ışığı (Mahmud’un telefonu) görünce eşim ıslık çalıp yardım istemeye başladı. Mahmud, önce eşimi kurtardı sonra beni bulunduğum yerden çıkardı. O sırada elinin kanlar içinde olduğunu gördüm ama o bana halen ‘Abla cam var dikkat et, bir yerin kesilmesin’ diyordu. O bizim kahramanımız ve Hızır’ımız. Ben enkazdan çıktığımda eşime sürekli çocuk nerede diye sordum. Herkes kendi oğlumu ve kızımı sorduğumu sanıyordu ama ben onların annemlerde olduğunu biliyordum. Benim çocuk diye sorduğum kişi halbuki Mahmud’du.”

SON HABERLER