Suriye Açıklarında Batan Bottaki 34 Göçmen Hayatını Kaybetti
23 Eylül 2022

Suriye Açıklarında Batan Bottaki 34 Göçmen Hayatını Kaybetti

Köklü Değişim Medya
  • 1

Köklü Değişim Medya

Yaşadıkları ülkelerdeki sefalet ve katliamlardan kurtulmak için ölümü göze alarak Akdeniz’e açılan göçmenlerin botu battı. Suriye açıklarında batan botta 34 göçmen hayatını kaybetti.

Lübnan'dan yola çıktığı belirlenen ve Suriye açıklarında ilerleyen bir botun batması sonucu en az 34 göçmen hayatını kaybetti.

Suriyeli yetkililer, kurtulan göçmenlerin anlattıklarına dayanarak göçmen botunda 120 ile 150 arasında kişinin yolculuk yaptığını; botun Lübnan'ın liman kenti Trablus yakınlarındaki Minyeh'den yola çıktığını kamuoyuna aktardı.

2011'de başlayan Suriye’deki devriminde Esed rejimi, İran ve Rusya’nın katliamlarından kaçan yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli göçmen, Lübnan'da yaşıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre ülkede 14 binden fazla da farklı ülkelerden gelen göçmenler var. Bunların çoğunu zorba Abbas rejiminin zulmü altında yaşayan Filistinli mülteciler oluşturuyor.

Lübnan son yıllarda ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya bulunuyor. Ülke yönetimindeki yöneticilerin yolsuzlukları, Covid-19 salgını, 2020'de Beyrut limanındaki patlama ve bankacılık kriziyle iyice artan ve ciddi bir boyut kazanan ekonomik kriz sebebiyle halkın yüzde 80'inden fazlası temel gıda maddeleri ve ilaç bulmakta zorlanıyor.

Bu durum ülkedeki göçmenlerin açlık ve sefaletle karşı karşıya kalmasına yol açıyor. Göçmenler de ölümü göze alıp, Avrupa'ya geçmeye çalışırken Akdeniz'de hayatını kaybediyor.