loader
RUSYA: “NATO’DAN TEKLİFLERİMİZLE İLGİLİ BAZI YANITLAR ALDIK”

RUSYA: “NATO’DAN TEKLİFLERİMİZLE İLGİLİ BAZI YANITLAR ALDIK”

Köklü Değişim Medya

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, NATO’dan güvenlik teklifleriyle ilgili bazı cevaplar aldıklarını fakat bu yanıtın henüz istedikleri gibi yazılı bir şekilde gelmediğini açıkladı. ABD önderliğindeki Batı ile Rusya arasında güreş arenasına dönen Ukrayna ve çevresindeki ülkelerde yoğun bir askeri hareketlilik yaşanıyor.

Gazetecilere konuşan Gruşko, “Şimdiye dek sözlü olarak bazı yanıtlar aldık. Bekliyoruz. Hafta bitmeden yazılı bir yanıt verecekleri yönünde söz verdiler. Bir sonraki aşama yanıt aldıktan sonra gerçekleşecek” bilgisini paylaştı. Rusya ile NATO arasında tampon bölge görevi gören Ukrayna'nın NATO'ya katılmasına şiddetli bir şekilde karşı çıkan Kremlin, bu konuyu kırmızı çizgi olarak nitelendiriyor. ABD, Çin'i çevreleme ve baskı altına almak için Rusya'yı yumuşak karnı ile tehdit ediyor. Washington, Çin ve Rusya arasındaki bağı koparmak için farklı üsluplar deniyor. Ukrayna sınırları içinde yer alan Kırım'ı işgal eden Moskova, bugün yine Ukrayna sınırları içinde yer alan Donbass ve Luhansk'da aynı siyaseti sürdürüyor. 

Tekliflerimiz sağduyuya hitap ediyor” diyen Gruşko, Avrupa ve dünyadaki askeri durumun tehlikeli bir noktaya evrildiğini söyledi.

Rusya’nın güvenlik tekliflerinde belirttiği barış potansiyelinin destekleneceğinden inandığını kaydeden Gruşko, Rusya Devlet Başkanı (Vladimir Putin) tarafından oluşturulan tekliflerin, sadece Rusya’nın ulusal çıkarlarına hitap etmeyeceğini söyledi. Gruşko, “Bunlar aynı zamanda başkalarının meşru güvenli çıkarlarını hesaba katarak, güvenliğin bölünemezliği prensipleri üzerine, Avrupa’da kapsayıcı güvenliğin inşa edilmesi konusuna dönmeyi sağlamak için doğru yönde, direkt ve temiz bir yol açacak” ifadelerini kullandı.

Tekliflerin güvenliğin artırılmasını, gerginliğin azaltılmasını sağlayacağını belirten Gruşko, özellikle de Baltık ve Karadeniz bölgesinin NATO’nun genişlemesi nedeniyle askeri rekabet alanına dönüştüğünü, bunun hiç kimsenin işine yaramayacağını kaydetti.

Ukrayna’ya karşı saldırganlık iddiasını gerekçe göstererek Rusya’ya karşı yeni yaptırımların getirilmesine ilişkin yürütülen tartışmalar hakkında konuşan Gruşko, bu tehditlerin gerçek politikayla alakası olmadığını vurguladı. Gruşko, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığı yalnızca Batı’daki partnerlerimizin kaygılı zihinlerinde mevcut” dedi.

Lavrov: “Yakında Yanıt Almayı Umuyoruz”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Washington’dan yakında güvenlik garantileriyle ilgili tekliflerine yanıt almayı umduklarını söyledi.

Duma vekillerine hitap eden Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in 21 Ocak’taki görüşmeleri sırasında yanıtın haftanın sonuna kadar geleceğine dair kendisini temin ettiğini ifade etti. Lavrov, ABD ve Batı’nın ‘tarihin objektif bir şekilde seyrini’ durdurmaya, başkalarının çıkarlarını göz ardı ederek tek taraflı güvenlik sağlamaya çalıştığını kaydetti.

ABD ve müttefikleri Rusya’nın güvenlik tekliflerini gözardı etmesi halinde, Batı’nın eylemlerinin ardından Moskova’nın da boş oturmayıp gerekli tüm önlemleri alacağını vurgulayan Lavrov, “Uluslararası arenada köklü değişiklikler yaşanıyor ve en hafif tabirle bu değişiklikler tamamen olumlu değil. Bütün sistem kargaşa içinde” dedi.

SON HABERLER