Nebati’den, İş Adamlarını Tehdit Eden ABD’ye İltifat: “Müttefik ve Ortağımız”
26 Ağustos 2022

Nebati’den, İş Adamlarını Tehdit Eden ABD’ye İltifat: “Müttefik ve Ortağımız”

Köklü Değişim Medya
  • 225

Köklü Değişim Medya

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ABD Hazine Bakanlığı'nın Türk şirketlerine yolladığı 'Rusya ile ticaret yapanlara karşı yaptırım tehididi’ içeren mektubuyla ilgili olarak "Türk iş dünyası örgütlerine iletilen mektubun iş çevrelerimizde bir endişe yaratması anlamsızdır. Türkiye dünyanın en önemli siyasi ve ekonomik güç merkezlerinden biridir" açıklamasında bulunup, ABD’yi “müttefik ve ortak” olarak tanımladı.

Bakan Nebati, ABD Hazine Bakanlığı tarafından Türk iş örgütlerine yollanan Rusya içerikli mektupla ilgili açıklamada bulundu.

Nebati’nin açıklaması şöyle:

Türk iş dünyası örgütlerine iletilen mektubun iş çevrelerimizde bir endişe yaratması anlamsızdır. Türkiye dünyanın en önemli siyasi ve ekonomik güç merkezlerinden biridir. İş dünyamız devletinin gücünü her zaman yanında hissetmelidir.

Müttefikimiz ve ticaret ortağımız ABD’nin işletmelerini ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Ülkemiz müttefikleriyle birlikte küresel ve bölgesel zorluklara karşı ortak çaba sarf etmeye ve iş birliğini güçlendirmeye önem veriyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Türk iş dünyası örgütlerine gönderdiği mektupta da belirtildiği üzere, Türk işletmeleri dünyadaki en yenilikçi şirketler arasında yer alıyor ve önemli zorlukların üstesinden gelmeye devam ediyor. Türk İş dünyası gerek iş ahlakı gerekse hızlı çözüm üretme yeteneği ve esnekliğiyle nice başarılara imza attı ve artmaya devam edecek. Barışı ve daha fazla ticareti hedefleyen diplomasimizle iş insanlarımızın küresel ekonomide daha önemli bir rol oynaması için güçlü bir insiyatif ortaya koyuyoruz.

Türkiye ekonomisinin tüm aktörleri, serbest piyasa ekonomisi ilkelerine bağlıdır. Küresel ticarette daha fazla pay sahibi olmaya çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bu yolda iş dünyasının yanındadır.

Ayrıca komşularımızla başta turizm olmak üzere çeşitli sektörlerde, yaptırımlara konu olmayan çerçevede, ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeye kararlıyız.”

Ne Olmuştu?

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo'nun 22 Ağustos'ta Türkiye’de faaliyet gösteren Amerikan şirketlerinden oluşan bir ticaret birliği ve sivil toplum kuruluşu olan Amerikan Şirketler Derneği'ne (AmCham Türkiye) mektup göndermişti.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'ne de (TÜSİAD) gönderilen mektupta şu ifadeler yer almıştı:

ABD tarafından yaptırım uygulanan kişilere maddi destek sağlayan her kişi veya kuruluş, ABD yaptırımları riski altındadır."

Adeyemo ayrıca mektupta, Türk bankalarının, Amerikan bankalarıyla bağlarını sürdürürken, yaptırım uygulanan Rus bankalarıyla muhabir banka ilişkisi kuramayacaklarını da belirtti: “Yaptırım uygulanan Ruslarla ilişkilerin Türk finans kurumlarını ve işletmelerini yaptırım riskine maruz bırakabileceğini lütfen unutmayın.”

Adeyemo Haziran ayında bu konuyu görüşmek üzere Türkiye'yi ziyaret etmişti.

WSJ'ye göre Türkiye Hazine Bakanlığı ise Adeyemo'ya “hiçbir kurum veya kişinin yaptırımları ihlal etmesine izin verilmeyeceği” konusunda güvence vermişti. Gazete, son gelişmelerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de 5 Ağustos'ta yaptığı görüşmenin ardından Rusya ile ekonomik iş birliğini derinleştirme sözü vermesinin ardından geldiğini yazdı.