loader
“MÜTTEFİK” ABD’YE CILIZ KIBRIS TEPKİSİ

“MÜTTEFİK” ABD’YE CILIZ KIBRIS TEPKİSİ

Köklü Değişim Medya

Her toplantı ve görüşmede ABD’ye “dost ve müttefik” diyen AK Parti iktidarı, ABD’nin Kıbrıs ile ilgili tek taraflı kararına tepki gösterdi. ABD, Türkiye’yi tehdit eden terörü alenen desteklemesine ve Türkiye’ye şantaj uygulayarak tutukluları serbest bıraktırmasına, Ayasofya ile ilgili açıklamalarla resmen içişlerine karışmasına rağmen Washington ile dostluğu ve çeşitli ülkelerdeki koordineli çalışmalarını sürdürüyor.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD'nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini (GKRY) Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim (IMET) programına dahil etmesine ilişkin, "ABD'nin attığı bu son adım çözüme değil, çözümsüzlüğe destek verecektir" ifadesini kullanarak cılız tepki gösterdi.

Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından, ABD'nin, GKRY'yi IMET programına dahil etmesine yönelik paylaşımda bulundu.

"Doğu Akdeniz'i istikrarsızlaştırmaya dönük adımlardan kimse fayda görmeyecek. ABD'nin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini 'Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim' programına dahil etmesi, istikrar arayışlarını bozan bir adımdır." değerlendirmesinde bulunan Çelik, şunları söyledi:

"Adadaki her iki tarafa eşit davranmayan her adım, hukuka ve hakkaniyete aykırıdır. Rum kesimini tek muhatap kabul eden yaklaşımların şimdiye kadar sonuç almadığı görüldü. Bundan sonra da sonuç almayacaktır. Yunan tarafı ve Rum kesimi, Türkiye'yi ve KKTC'yi başka ülkelere şikayet ederek hiçbir sonuç alamaz. Haksızlık ve hukuksuzluk yoluyla şimdiye kadar hiçbir sonuç alamadılar. Türkiye ve KKTC, kendi çıkarlarını sonuna kadar koruyacaktır."

SON HABERLER