loader
KATİLE SİLAHI VEREN ABD’DEN TÜRKİYE’YE BAŞSAĞLIĞI

KATİLE SİLAHI VEREN ABD’DEN TÜRKİYE’YE BAŞSAĞLIĞI

Köklü Değişim Medya

PYD/PKK’yı binlerce tır silahla teçhiz ederek katile silahı veren ABD, Suriye’deki saldırıları kınayıp, hayatını kaybeden iki polis için Türkiye’ye başsağlığı diledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde terör örgütü YPG/PKK tarafından Türkiye'ye yönelik saldırıları değerlendirdi.

Price, YPG/PKK'nın adını zikretmeden “NATO müttefikimiz Türkiye'ye sınır ötesinden yapılan saldırıları kınıyoruz. Suriye'de öldürülen iki Türk polisinin ailelerine de başsağlığı diliyoruz” mesajını paylaştı.

ABD'li sözcü, “Ateşkes bölgelerine tüm tarafların riayet etmesi, Suriye'de istikrarın güçlendirilmesi ve siyasi çözüm için çalışılması önemlidir” açıklamasında bulunarak Rusya, Türkiye ve İran’ın masada ve sahadaki operasyonlarıyla Esed rejimini ayağa kaldıran Astana süreci ile altyapısı oluşturulan ABD’nin himayesindeki Cenevre görüşmelerine işaret etti.

Price, “Türkiye bizim önemli bir NATO müttefikimiz ve terörle mücadeleden Suriye'de çatışmanın sona erdirilmesine kadar birçok alanda ortak çıkarlarımız var. Suriye politikası konusunda Ankara ile yakın istişare halinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan Price, F-16'larla ilgili bir soru üzerine, savunma alanındaki satışlarla ilgili Kongreye bildirim yapılana kadar herhangi bir yorumda bulunmayacaklarını söyledi.

 

 

SON HABERLER