loader
KAPİTALİST KRİZ ABD’Yİ DE VURDU! BİDEN ’STRATEJİK PETROL REZERVLERİNİ DEVREYE SOKUYOR’

KAPİTALİST KRİZ ABD’Yİ DE VURDU! BİDEN ’STRATEJİK PETROL REZERVLERİNİ DEVREYE SOKUYOR’

Köklü Değişim Medya

ABD Başkanı Joe Biden, artan petrol fiyatlarına karşı Enerji Bakanlığı’nın fiyatları düşürme ve arz-talep dengesizliğiyle mücadele amacıyla stratejik petrol rezervinde bulunan 50 milyon varil petrolü piyasaya süreceğini bildirdi.

ABD yönetimi bir süredir dünya pandemiden çıkarken petrol tedariki sıkıntısını aşmak için diğer ülkelerle birlikte çalışıyordu. Petrol rezervinin piyasaya arzı Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore ve İngiltere ile paralel olarak yapılacak.

Yetkililere göre Washington ilk kez böyle bir adımı dünyanın büyük petrol tüketicisi ülkeleriyle birlikte organize ediyor.

Tüketiciler, artan benzin fiyatlarının etkisini hem benzin istasyonlarında hem de evlerini ısıtırken hissediyor. Küresel ekonomi pandemiden çıkarken petrol arzının talebe ayak uyduramamış olmasından dolayı tüm işletmeler de bu durumdan etkileniyor.

Hizb-ut Tahrir: Krizin Kaynağı, Kapitalist Küfür Sistemidir

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz sonucu temel gıda, döviz ve petrol fiyatlarında yaşanan rekor artışlar, zaten zor şartlar altında yaşayan halkı derinden sarstı. Artan gıda, döviz ve petrol fiyatlarına yönelik Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu “Krizin Kaynağı İktidar veya Yönetim Şeklinden Ziyade Kapitalist Küfür Sistemidir” başlıklı ‘Basın Açıklaması’ yayımladı.

Özellikle Türkiye’de yaşanan İktisadi sorunlara değinilen basın açıklamasında, “Kapitalist sistem, bu topraklar üzerinde kökünden sökülüp atılmadıkça, yerine Âlemlerin Rabbinden gelen yegâne sahih nizamın tatbik edileceği Râşidî Hilâfet Devleti kurulmadıkça, Müslüman halklar küfür sistemlerinin ifrazatlarından zinhar kurtulamayacaktır. Asıl kurtuluş İslami hayatın yeniden başlatılmasıdır. İflah olmaz zalimler, bu hakikate gözlerini kapattıkça, kulaklarını tıkadıkça, kalplerini karartıp akıllarını efendilerine kiraladıkça, krizler asla son bulmayacaktır.” ifadelerine yer verildi.

ABD, Kapitalist Krize Karşı Elindeki Tüm İmkanları Değerlendiriyor

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Bu nedenle Başkan Biden fiyatları düşürmek ve tedarik sıkıntısına çözüm bulmak için elindeki tüm imkanları değerlendiriyor” denildi.

Açıklamada, “Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü, (OECD) ABD’nin gelişmiş ekonomiler arasında pandemi öncesi gayri safi yurtiçi hasılasına dönen tek ülke olduğunu bildirdi” denildi. Bu durum üzerinde ülke genelinde aşı programına kaynak sağlayan, okulların ve küçük işletmelerin kovid sırasında açık kalmasını sağlayan ve salgından en kötü etkilenenleri mali olarak destekleyen Biden’ın, bunda Amerikan Teşvik Paketi’nin de etkisi olduğu kaydedildi.

Biden: "Bu Sorunu Aşacağız"

Başkan Joe Biden da bugün Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, ABD’nin benzin fiyatlarında yaşanan artışa çözüm bulacağını ve bir dizi ülkenin koordineli şekilde petrol rezervlerini piyasaya sürmesinin tedarik sıkıntısını aşmada yardımcı olacağını söyledi.

Biden, petrol ve doğal gaz şirketlerini ham petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüşü tüketicilere yansıtmayan şirketleri eleştirdi.

Başkan Biden, fiyat artışlarının genelde zaman içinde düştüğüne işaret etti ancak bunun “bir kenarda oturup fiyatlarını düşmesini beklemeleri gerektiğini anlamına gelmediğini” vurguladı. Biden, daha önceki benzer fiyat artışlarına göre bu sefer sorunu daha hızlı çözeceklerini ümit ettiğini söyledi.

OPEC+ Ülkeleri Petrol Arzını Arttırmayı Reddetmişti

Aralarında Suudi Arabistan ve ABD’nin Körfez’deki diğer müttefiklerinin de bulunduğu OPEC+ ülkeleri ile Rusya aylık toplantıları sırasında piyasaya daha fazla petrol sürme taleplerini geri çevirmişti. Grup, 2 Aralık’ta politikasını değerlendirmek üzere yeniden toplanacak, ancak üye ülkeler tutumlarında bir değişiklik olacağı yönünde sinyal vermedi.

Stratejik petrol rezervinden piyasaya sunulacak petrol ABD'deki şirketlere "kredi ve satış" yöntemiyle verilecek. 32 milyon varillik kredi usulü piyasaya sunum önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşecek ve Beyaz Saray, Kongre tarafından halihazırda onaylanan 18 milyon varillik satışı da hızlandıracak.

Hindistan rezervlerinden 5 milyon varili piyasaya süreceğini belirtirken Güney Kore, girişime dahil olmayı kabul ettiğini kaydetti, ancak rakam vermedi. Japon medyası ise Tokyo'nun planlarını çarşamba günü açıklayacağını belirtti. İngiltere’den konuyla ilgili henüz bir yorum gelmedi.

SON HABERLER