loader
GÜNDEM ÖZEL’DE TÜRKİYE’DEKİ EKONOMİK KRİZ KONUŞULDU

GÜNDEM ÖZEL’DE TÜRKİYE’DEKİ EKONOMİK KRİZ KONUŞULDU

Köklü Değişim Medya

Kapitalist müsrif politikaların kaçınılmaz bir sonucu olan ve Pandemi süreciyle birlikte toplumun her kesimi tarafından hissedilen Türkiye’deki ekonomik kriz Değişim TV’de “Gündem Özel” programında konuşuldu.

Köklü Değişim yazarı Muhammed Emin Yıldırım’ın moderatörlüğünde “Türkiye Ekonomisi Krizden Nasıl Kurtulur?” başlığı altında gerçekleşen programa, İslam iktisadı uzmanı Muhammed Hanefi Yağmur, Sabahattin Zaim Üniversitesinden Doç. Dr. Yusuf Dinç, Antakya Ticaret Odası Başkan vekili ve Saadet Partisi GİK üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan ve Köklü Değişim Medya yazarı Musa Bayoğlu canlı bağlantı yoluyla katıldılar.

Programda Türk lirasının her geçen gün değer kaybetmesi, döviz ve altın fiyatlarının aşırı yükselişi, yüksek enflasyon gibi sorunlar üzerinden iktidarın ekonomik icraatları masaya yatırıldı.

Türkiye’de baş gösteren ekonomik krizin asıl sebebinin kapitalist ideolojiyi uygulamaktan kaynaklandığının vurgulandığı programda, faizli banka sisteminin, dolara olan bağımlığının reel ve adil adil bir ekonominin önündeki en büyük engel olduğu dile getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz hakkında söylediği “nas ortada” açıklamasının değerlendirildiği programda, faizin yükseğinin de, düşüğünün de haram olduğu ifade edilerek yaklaşık 20 yıldır iktidarda bulunan Ak partinin ne parti programında, ne de uygulamalarında faize karşı bir mücadele olmadığı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz karşıtlığının samimiyetten uzak konjonktürel bir açıklama olduğuna dikkat çekildi. Program’da ayrıca Türkiye’deki ekonomik krizin sebeplerini başkanlık sistemine bağlayan ana muhalefetin krizlere gebe olan parlamenter sistemi tekrar geri getirme vaadi, sorunu anlamaktan ne kadar uzak olduğu şeklinde yorumlandı.

Programın son bölümünde ise “Türkiye ekonomisi krizden nasıl kurtulur”? sorusuna cevap verilerek köklü çözümün nasıl olacağı konuşuldu. Tüm katılımcılar krizden çıkış yolunun para sisteminin altına endekslendiği, faizin olmadığı, haram kazancın yasaklandığı, güçlü bir üretim ve adil paylaşımın esas alındığı İslam iktisadı ile olacağını ifade ettiler.

---------

#KapitalizmÇöktüÇözümİslam

SON HABERLER