loader
ERDOĞAN: F-16 TEKLİFİ ABD’DEN GELDİ

ERDOĞAN: F-16 TEKLİFİ ABD’DEN GELDİ

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'nin Türkiye'nin F-35'ler için yaptığı ödemenin karşılığını F-16'larla geri vermeyi teklif ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin ABD'den 40 adet F-16 satın alacağı yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı. Angola ziyareti öncesinde basın toplantısı düzenleyen Erdoğan "Bu konu F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. 1 milyar 400 milyon dolar F-35'ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Ve bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" dedi.

"Savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diyen Erdoğan ödemenin nasıl geri alınacağı ile ilgili ABD tarafıyla görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

ABD, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alan Türkiye'yi ortağı olduğu F-35 savaş uçakları projesinden çıkarmıştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın geçen hafta yaptığı açıklamada F-35'ler için yapılan 1 milyar 400 milyon dolar karşılığında mevcut F-16 filosunun genişletilmesi ve eldeki F-16'ların modernizasyonunun alternatif olarak değerlendirilebileceğini söylemişti. Reuters'in haberine göre ABD'den Türkiye'ye 40 yeni F-16 uçağının verilmesinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki 80 F-16 uçağının da modernizasyonu gündemde.

Ne Olmuştu?

Bilindiği gibi ABD Esad rejimini koruması için Rusya’nın Suriye’deki İslami devrime savaş açmasına yeşil ışık yakmış ve bu kapsamda Rusya’ya bir rüşvet olarak Türkiye’nin S400 satın almasına sessiz kalmıştı. Daha sonra Türkiye, ABD’nin teşvikiyle terörle savaş bahanesi adı altında Suriye’ye sınır ötesi harekatlar düzenleyerek kendisiyle birlikte hareket eden muhalif grupların mevzilerini terk etmesini sağlamış ve böylece Esed rejimi Rusya’nın yardımıyla kaybettiği şehirleri bir bir geri almıştı. Bugün gelinen noktada Suriye’de Rusya’ya ihtiyacı kalmayan ABD, Türkiye’nin S400’leri aktif etmesine izin vermiyor. Ayrıca Rusya’nın Suriye’den eli boş şekilde bir an önce çıkmasını istiyor.

Türkiye ise sömürgeci kafir ABD ile dost olmanın faturasını yine kandırılarak ödüyor. ABD Suriye meselesinde Türkiye’yi kullanmasına rağmen ona bir müttefik gibi muamele etmediği gibi Türkiye’nin düşmanı olan terör örgütü PYD-YPG’yi açıktan desteklemeye devam ediyor. Aynı şekilde parası verilmiş olan son teknoloji F35’leri vermeyerek, 1978 model F16’ları teklif etmesi Türkiye’ye hakaret olarak yorumlanıyor. Sonuç olarak Türkiye’nin ABD’ye yönelik tek taraflı dostluğu Suriye’deki İslami devrimin altını oyduğu gibi Türkiye’ye de büyük zararlar vermeye devam ediyor.

SON HABERLER