loader
ERDOĞAN: ”ABD’YLE ORTAK ÇIKAR VE DEĞERLERE SAHİBİZ”

ERDOĞAN: ”ABD’YLE ORTAK ÇIKAR VE DEĞERLERE SAHİBİZ”

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 76. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, toplantılarına katılmak üzere New York’a gitti. Erdoğan, New York’taki ilk ziyaretini açılışını yapacağı Türkevi’ne gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi tarafından (TASC) düzenlenen “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” başlıklı konferansa katıldı. New York’taki Manhattan Center’da düzenlenen konferansa, ABD’de yaşayan Türkler ve Müslüman toplumunun üyeleri katıldı.

Erdoğan konferansta, Türk-Amerikan ilişkileri, İslam düşmanlığı, Kovid-19 salgını gibi farklı konulardaki görüşlerini ifade etti.

Erdoğan, ABD’yle ikili ticaret hacminin geçen yıl 20 milyar doları aştığını, hedeflenen yüz milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için çalışmalarını hızlandırdıklarını, Türkiye’nin ABD’yle ortak çıkar ve değerlere sahip olduğunu söyledi.

“Biden İle Görüşmemizde Birlikte Çalışma Kararlılığımızı Karşılıklı Teyit Ettik”

ABD Başkanı Joe Biden’la yaptıkları son görüşmede, iki ülke arasındaki ticaretin arttırılması konusunda mutabık kaldıklarını belirten Erdoğan, “Türk- Amerikan toplumu artık belirli bir olgunluğa erişmiştir. Birlik ve beraberlik içinde hareket edelim. Türkiye’yle, Amerika ilişkilerine daha büyük katkılar vereceğinize inanıyorum. Türkiye ve ABD, ilişkileri itibariyle ortak değerlere, ortak çıkarlara, köklü bir geçmişe dayanan iki dost ve müttefik ülkedir. Bazı konularda dönem dönem görüş ayrılıkları yaşasak da birçok bölgesel ve küresel meselede, benzer tutum ve çıkarlara sahibiz. Ekonomik açıdan da her gün artan bir ticari potansiyelimiz var. Salgına rağmen ikili ticaret hacmimiz yirmi milyar doları aştı. Bu yılda 25 milyar dolar seviyelerine ulaşacağız. Yüz milyar hedefine de ulaşmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Başkan Biden’la Haziran ayında Brüksel’de gerçekleştirdiğimiz yapıcı görüşmede, iş birliğimizi her alanda güçlendirmek için birlikte çalışma kararlılığımızı karşılıklı teyit ettik” dedi.

Türkiye, AK Parti hükümeti döneminde özellikle dış politikada ABD’nin yörüngesinde hareket etmesi sonucu Amerika’nın menfaatleri gereği başta Suriye olmak üzere Irak, Libya, Azerbaycan ve Afganistan’da askeri operasyonlar düzenledi, siyasi adımlar gerçekleştirdi.

Türkiye, demokratik-laik yönetim anlayışıyla devam ettiği sürece ülke sınırları dışında ABD’den izinsiz hareket edemeyeceği gibi onun adına bölgesel ve küresel meseleler de vekâlet mücadelesi vermeye devam edecektir.

SON HABERLER