“AYM Kararlarına Uyulması Anayasal Bir Zorunluluktur”
08 Şubat 2024

“AYM Kararlarına Uyulması Anayasal Bir Zorunluluktur”

Köklü Değişim Medya

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, son dönemde hükümetin Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına karşı getirdiği sert eleştiriler ve alt mahkemelerin muhalefetine karşı yaptığı konuşmada, AYM kararlarına uyulmamasının kanunsuzluk olduğunu ifade etti.

Anayasa Mahkemesi’nde bugün Yüksek Mahkeme’nin yeni üyesi Yılmaz Akçil’in yemin töreni gerçekleştirildi.

Yüce Divan Salonu’nda yapılan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş da katıldı.

Köklü-Değişim,“AYM-Kararlarına-Uyulması-Anayasal-Bir-Zorunluluktur”.jpg

Arslan, buradaki konuşmasında sıkça tartışılan bireysel başvuru hakkı ve verilen ihlal kararlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Arslan, **“Nihai yetki Anayasa Mahkemesi'ne verilmiştir ve kararlara uymamanın hiçbir yasal temeli yoktur” ifadesi ile bunun kanunsuzluk olduğuna işaret etti.

Arslan, “Temyizden geçerek kesinleşmiş yargı kararlarından sonra, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar ve yaptığı yorumdan sonra, görüş farklılıklarının bulunduğu gerekçesiyle AYM’nin kararlarına uyulmamasının yasal temeli yoktur.” dedi.

Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bireysel başvurunun etkili olabilmesi, ihlalin giderilmesine bağlıdır. Bu sebeple, AYM ihlalin tespiti yanında bu ihlalin nasıl giderileceğini ve sonuçlarının nasıl ortadan kaldırılacağını da göstermek zorundadır. Bu AYM’ye kanunlarla yüklenen bir yükümlülüktür.

İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması da kural olarak ihlal öncesi hale getirmeyi gerektirmektedir. Bunun yolu da ihlal şayet yargı kararından kaynaklanıyorsa, bu yargı kararının ortadan kaldırılmasıyla sağlanabilir.

Elbette AYM’nin kararlarını ve Anayasa hükümlerine ilişkin yorumunu beğenmeyebiliriz. Ancak bir hukuk devletinde katılmasak da bu kararlara uyulması Anayasal bir zorunluluktur."

Bilindiği üzere AYM’nin aldığı kararlara AK Parti ve Cumhur İttifakı ortağı sert eleştiriler getiriyor ve anayasal değişiklik yapılmasını istiyordu. Bu hususta muhalefet partisi CHP ve kemalist cenah da ikilem içerisinde. İslami camiaya AYM’nin verdiği hak ihlali kararlarını görmezden gelen kemalist cephe, Yargıtay’ın kararlarını baz alıyor. Kendine yakın gazeteci ve siyasilere karşı AYM’nin aldığı hak ihlali kararlarına Yargıtay’ın uymamasını ise sert bir şekilde eleştiriyor.