loader
ABD’DE BORÇ KRİZİ: MALİ KRİZE KARŞI BORÇ LİMİTİ YÜKSELTİLEBİLİR

ABD’DE BORÇ KRİZİ: MALİ KRİZE KARŞI BORÇ LİMİTİ YÜKSELTİLEBİLİR

Köklü Değişim Medya

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin borcunu çeviremeyip, temerrüde düşmesi tarihi bir mali krizi tetikleyebilir uyarısında bulundu. Dünyanın en borçlu ülkesi olan ABD'de 1960'tan bu yana kongre, 80 kez borç limitini ya askıya aldı ya da yükseltmek zorunda kaldı. 

ABD Hazine Bakanı Yellen, The Wall Street Journal'da yayımlanan yazısında, Kongre'ye borç limitini yükseltme çağrısı yaptı. Aksi halde ABD'nin temerrüde düşeceğini belirten Yellen, "Ülkenin temerrüde düşmesi, tarihi bir mali krizi tetikleyebilir" dedi.

Yellen'ın The Wall Street Journal gazetesinde konuya ilişkin "Kongre, Borç Limitini Yükselt" başlıklı yazısında, ABD'nin yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının neden olduğu krizden çıktığını, ülkenin kendisini bir başka finansal sıkıntıya sokmaması gerektiğini ifade etti.

“Mevcut Ekonomik Toparlanmamız Resesyona Dönüşebilir”

Kongre'nin 1960'dan bu yana ülkenin borç limitini yaklaşık 80 kez yükselttiğini veya askıya aldığını anımsatan Yellen, bunun tekrar yapılması gerektiğini aksi halde Hazine Bakanlığı'nın nakit dengesinin yetersiz seviyeye düşeceğini ve federal hükümetin borçlarını ödeyemeyeceğini aktardı.

Yellen, "ABD hiçbir zaman temerrüde düşmedi. Ülkenin temerrüde düşmesi, devam eden halk sağlığı acil durumunun zararını artıracak tarihi bir mali krizi tetikleyebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Temerrüdün faiz oranlarında ani bir artışı, hisse senedi fiyatlarında keskin bir düşüşü ve diğer finansal çalkantıları tetikleyebileceğine dikkati çeken Yellen, "Mevcut ekonomik toparlanmamız resesyona dönüşebilir. Bu krizden kalıcı olarak daha zayıf bir ulus olarak çıkabiliriz" uyarısında bulundu.

Yellen, Kongre üyelerinin borç limitini bir kez daha ele alacaklarından emin olduğunu belirtti ancak hızlı hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

ABD Hazine Bakanı Yellen, 8 Eylül'de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye yönelik bir mektup kaleme almış ve söz konusu mektupta federal hükümeti geçici olarak finanse etmeye yönelik önlemlerin ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu belirterek, borç limiti konusunda en kısa sürede harekete geçmesi için Kongre'ye çağrı yapmıştı.

SON HABERLER