TBMM ve ABD Büyükelçiliği Önünde “Ordular Aksa’ya” Çağrısı
30 Ekim 2023

TBMM ve ABD Büyükelçiliği Önünde “Ordular Aksa’ya” Çağrısı

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim, Gasıp Yahudi Varlığı’nın denizden, karadan ve havadan başlattığı vahşi katliama tepki göstermek için bu kez en doğru adres olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) önünden seslendi.

Bozguna uğrayan işgalci terör varlığı Gazze’yi topyekûn yerle bir etmek için karadan, havadan ve denizden vahşice bombalamaya başlaması üzerine hızla reaksiyon alan Köklü Değişim, yöneticilere görevini hatırlatmak ve muhasebe etmek üzere TBMM’nin Bulvar Kapısı önünde toplandı.

Burada Filistin’in İslam ve Müslümanlar için önemine dair Köklü Değişim yazarlarından Emrah Petek, kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşma esnasında sık sık tekbirler ve “Ordular Aksa’ya”, “Mehmetçik Gazze’ye”, “Hilafet” sloganları atıldı.

Yahudi varlığının 7 Ekim’den bugüne kadar yaptığı katliamlarda çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bini aştı. Geçtiğimiz cuma gecesi Gazze’nin iletişim hatlarını tamamen kesen işgalci “İsrail”in gece boyunca yaptığı katliamlar Türkiye’nin her yerinde Müslümanları sokaklara dökmüştü.

ABD Büyükelçiliği Önünde "Hilafet" Sloganları

Öte yandan Ankara’da başka bir eylem de Çukurambar’da bulunan ABD Büyükelçiliği önünde yapıldı. Burada Müslümanlar “Katil ‘İsrail’, Katil Amerika” sloganları atıp, elçilik çalışanlarının defedilmesini istediler.

Buradaki protesto gösterisine de destek veren Köklü Değişim, artık diplomasi ya da miting değil köklü çözümün ortaya koyulmasını ifade eden “Ordular Aksa’ya” sloganlarını burada da tekrarladı.

Türkiye’de Cuma Akşamı Farklı İllerde de Gösteriler Düzenlendi

•Bursa

“İsrail”in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının yoğunlaşması Köklü Değişim Bursa Temsilciliğince de protesto edildi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda toplanıp kelime-i Tevhid bayrakları açan Bursalı Müslümanlar, "Katil İsrail Filistin'den defol", “Ordular Aksa’ya” şeklinde sloganlar attı.

Tekbir getiren gruptakiler, Filistinliler için dua edip dağıldı.

•Adana

HÜDA PAR Adana İl Başkanlığı öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle merkez Seyhan ilçesindeki 5 Ocak Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, “İsrail”in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını yoğunlaştırmasına tepki gösterdi.

Filistin ve Türk bayrakları taşıyan katılımcılar, “İsrail” ve ABD karşıtı slogan attı, tekbir getirdi.

Burada bir konuşma yapan HÜDA PAR Adana İl Başkanı Salih Demir, “İsrail”in, tüm dünyanın gözü önünde Filistin'de soykırım ve insanlık suçu işlediğini söyledi.

•Sakarya

Sakarya 15 Temmuz Meydanı'nda toplanan vatandaşlar Filistinliler için dua etti. Grup, “İsrail” karşıtı sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Sakarya Şube Başkanı Celal Aydın, Filistinliler için alanlarda toplandıklarını, zulme karşı attıkları her adım ve eylemlerinin kendilerini yeniden dirilteceğini söyledi.

•Samsun

Samsun Büyük Cami önünde toplanan vatandaşlar sloganlar atarak “İsrail”in saldırılarını protesto etti. "Kahrolsun İsrail" sloganı atılan protestolarda Gazze ve Batı Şeria’dan son bilgiler aktarıldı.

Eylemde dua edilerek tüm dünyadaki Müslümanlara çağrıda bulunuldu. Gazze'nin bombalanmasına tepki gösteren katılımcılar, "Katil İsrail" sloganı atarken zaman zaman tekbir de getirdi.

•Çorum

Hürriyet Meydanı'nda toplanan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup, saldırıları protesto ederek pankart açtı.

"Mehmetçik Aksa'ya", "Ümmet uyuma, Filistin'e sahip çık" şeklinde sloganlar atan grup, “İsrail” bayrağı yaktı.

Grup adına açıklama yapan AGD Çorum Şube Başkanı Mehmet Göle, “İsrail”in saldırıları nedeniyle Gazze'de elektrik, su, internet hatlarının kesildiğini söyledi.

•Antalya

Antalya'da toplanan gruplar, “İsrail”in abluka altındaki Gazze'ye saldırılarına tepki gösterdi.

Muratpaşa ilçesi Kazım Özalp Caddesi'nde toplanan Kudüs platformu üyesi grup, sloganlar atarak “İsrail” aleyhinde pankartlar açtı.

Grup adına basın açıklaması yapan Hakan Üngel, 7 Ekim'den bu yana alanlarda olduklarını belirterek, her zaman mazlumların yanında bulunduklarını söyledi.

•Adıyaman

Adıyaman’daki Demokrasi Parkı'nda toplanan vatandaşlar da “İsrail”in abluka altındaki Gazze’ye saldırılarını protesto etti.

Tekbirler getirerek saldırıları kınayan vatandaşlar, saldırılarda hayatını kaybedenler için Kuran'ı Kerim okuyup dua etti.

•Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta Necip Fazıl Kültür Merkezi önünde toplanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, “İsrail”in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Ellerinde çeşitli döviz ve pankartlar bulunan vatandaşlar, “İsrail” aleyhine sloganlar attı, tekbir getirdi.

Gruptakiler, gösterilerin ardından dağıldı.

•Malatya

Malatya'da ise Kernek Meydanı Karagözler Camisi önünde toplanan vatandaşlar, “İsrail”in Gazze'ye saldırını protesto etti.

Çeşitli sloganlar atan grup, tekbirler getirerek, saldırılarda ölen Filistinliler için dua etti.

_____

#OrdularAksaya