MAHMUT KAR, ŞANLIURFA’DA TÜRKİYE GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
18 Haziran 2021

MAHMUT KAR, ŞANLIURFA’DA TÜRKİYE GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Köklü Değişim Medya
  • 93

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Medya pandemi kısıtlamaları sebebiyle ara verilen katılımlı etkinliklere tekrar başladı. Şanlıurfa’da Köklü Değişim tarafından basın ve STK temsilcilerine yönelik düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen Köklü Değişim Medya Genel Koordinatörü Mahmut Kar, bölge ve Türkiye gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Şanlıurfa’daki basın mensuplarıyla bir araya gelen Kar, siyasi kamplaşmanın insanları birbirine kırdırdığını kaydetti. Türkiye’nin önünde çok ciddi sorunların olduğunun altını çizen Kar, burada yaptığı açıklamada, “Şimdi yeni bir sürece başlıyoruz. Pandemi, koronavirüs bizden yavaş yavaş uzaklaşıyor. İnşallah Rabbim daha da işlerimizi kolaylaştırır. Bu vesileyle biz Urfa’ya bir ziyaret gerçekleştirelim dedik” dedi.

Kürt sorunu ile ilgili olarak; “Kürt sorununu ortaya çıkaran faktörün milliyetçilik olduğunu düşünüyoruz. Bu coğrafyada, Anadolu’da -sadece Türkiye’de değil-, Şam, Irak ve İran’da bütün Müslümanlar ırkları ne olursa olsun; -Türk, Arap, Kürt…- bunlar İslâm çatısı altında kavga etmeden İslâm Devleti’ne bağlı huzur ve mutluluk içinde yaşadılar.” diyen Kar, açıklamasının devamında Türkiye’nin önemli gündem maddeleri hakkında da konuştu. Mahmut Kar şunları söyledi:

“Bu meselelere ilişkin İslâmi kesimin, Müslümanların, bizlerin bir sözü olmalı. Türkiye halkı %99’u Müslüman olan bir ülke ve bu meselelerde Müslümanların bir sözü olmalı. Kürt meselesine yönelik, terör sorununa köklü bir çözümü olmalı. Biz bununla ilgili köklü bir çözüm ortaya koyuyoruz. Bu meseleyi görüşmelerimizde dillendiriyoruz. Adalete ilişkin bir çözüm ortaya koymalıyız. Hukuksuzluklara yönelik bir çözüm ortaya koymalıyız. İşsizliğe yönelik, ekonomik krize yönelik bir çözüm ortaya koymalıyız.

Siyasi kamplaşma Türkiye’de ciddi anlamda insanları birbirine kırdırıyor maalesef. Birbirine düşman, iki kutuplu bir halk oluşturuluyor. Siyasi partiler birbirine düşmanlaştırılmış iki kutup üzerinde siyasi rant elde ediyorlar.

Dolayısıyla biz; “Türkiye’de yeniden huzuru, adaleti, refahı nasıl tesis edebiliriz?”, “İslâm kardeşliği çatısı altında insanları yeniden nasıl birleştirebiliriz?”, “İnsanların yüzyıl önceki kardeşlik şuuru içerisinde yaşamalarını sağlayabilecek köklü çözümleri nasıl ortaya koyabiliriz?” tüm bu meseleleri konuşmak ve istişarelerimizi yapmak için Urfa’ya ziyaret gerçekleştirdik. Bu kapsamda bugün Urfa’da yarın Diyarbakır’da bazı ziyaretlerimiz, programlarımız olacak. Rabbim inşallah hayırlara vesile kılsın.”

___