Köklü Değişim’in Bursa ve Van’daki Panellerinde Hicret Konuşuldu
01 Ağustos 2022

Köklü Değişim’in Bursa ve Van’daki Panellerinde Hicret Konuşuldu

Köklü Değişim Medya
  • 674

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim, Hicret’in 1444. Yıldönümü münasebetiyle Bursa ve Van’da düzenlediği panellerde aslından koparılan “İslam Devleti’ne yürüyüş Hicret kavramı, Müslümanlara yeniden hatırlatıldı.

İslami bir devletin ikamesi için vahyin kontrolünde ve öncülüğünde gerçekleşen Hicret’in 1444. Yılı münasebetiyle Köklü Değişim Bursa ve Van Temsilcilikleri paneller düzenledi.

Hicret konusu işlenirken her yıl olduğu gibi bu sene de hutbelerde ce vaazlarda Hicret’in asıl sebebi olan İslam Devleti’nin kuruluşuna değinilmeden geçiştirilmiş ve zulümden kaçış olarak işlenmişti. Rasulullah SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in Medine’ye hicret nedenini “zulümlerden kaçış” olarak lanse edenler olduğu gibi, “daha müreffeh bir hayat tercihi” olarak lanse edenler de oluyor.

Bu saptırmanın önüne geçmek ve Hicret kavramını aslına iade etmek için Bursa’da düzenlen panelin konuşmacısı İbrahim Ceylan “Hicret Vuslattır” başlıklı sunumunda Kur’an ve Sünnet’ten delillerle konuyu detaylı bir şekilde misafirlerimize anlattı.

Köklü Değişim Bursa Temsilciliği’nde düzenlenen panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Öte yandan Köklü Değişin Van Temsilciliği de Hicret’in 1444. yıldönümü münasebetiyle Hicret kavramının aslını konu alan bir panel gerçekleştirdi.

Köklü Değişim Dergisi yazarlarından Yașar Sami Tarhan, "Devlete Giden Yol Hicret" başlıklı sunumunda Hicret’in siyasi yönüne ve ideolojik yansımalarını dile getirdi.

Program Vanlı Müslümanların yoğun iştirakiyle gerçekleştirildi.