Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu
03 Mart 2024

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim, Diyarbakır’da “Kayıp Asırdan Müjdelenen İstikbale; İslam’ın Yüzyılı” başlıklı bir konferans düzenledi.

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu, Genel-1.jpeg

Hilafet’in 3 Mart 1924’te kaldırılışının 100. yıldönümü münasebeti ile moderatörlüğünü Mehmet Kaya‘nın üstlendiği konferans, Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Camii Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Köklü-Değişim,-Diyarbakır’da-Düzenlediği-Konferansta-“Hilafet”i-Konuştu-Mehmet-Kaya.jpg

Hafız Cemal Yiğit'in Kuran tilaveti ile başlanan ve Değişim TV ekranlarından da canlı yayınlanan programa Diyarbakırlı Müslümanlar yoğun ilgi gösterdi.

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu-Kur'an Tilaveti,.jpeg

Kuran tilavetinin ardından Köklü Değişim Diyarbakır Temsilcisi Eğitimci-Yazar Burhan Ercan tarafından açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Ercan, konuşmasında; İngilizlerin Ortadoğu’daki siyasi hegemonyasının önündeki en büyük engel olan Hilafet’in ilga edilmesiyle “Hilafet varken itaatimiz size vacipti, Hilafet kaldırıldıktan sonra isyanımız vacip oldu” diyerek Şeyh Said Pirani’nin bu zulme karşı sessiz kalmadığını hatırlattı. Mücadelem Allah ve İslam içindir diyerek kıyam eden Şeyh Said, Hilafet’in yokluğunun ne demek olduğunu ve farziyetini çok iyi bildiğine dikkat çekti.

Köklü-Değişim,-Diyarbakır’da-Düzenlediği-Konferansta-“Hilafet”i-Konuştu-Burhan-Ercan.jpg

Ercan, “Hilafet’in ilgasından sonra karanlık günler ve acılar peşi sıra Ümmet coğrafyasını sardı, kuşattı” ifadesi ile kayıp asra işaret etti. Hilafet’in yokluğunda İslâm beldelerinde yaşanan acılardan örnekler verdikten sonra şu ifadelerle sözlerini sonlandırdı:

“Sözleri ile Müslümanlardan yana olup siyasetleri, güçleri, gemileri ve askerleriyle kâfirlerin yanında saf tutan sömürge valileri konumunda olan hain ve etkisiz yönetimlerden kurtulmanın yolu; Müslümanları bir araya getirecek olan Raşidi Hilâfet Devletidir”

Açılış konuşmasından sonra sırasıyla İslam'a Çağrı Derneği Başkanı Molla Nihat Çam, Rahmet Damlası Derneği Başkanı Mehmet Emin Kutluay ve Özgür Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç kürsüye gelerek selamlama konuşması yaptılar.

Molla Nihat Çam, konuşmasında alimler ve yöneticilerin sorumluluklarını hatırlatan bir konuşma irad etti ve sorumluluklarını hatırlattı.

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu-Nihat Çam.jpeg

Hemen ardından kürsüye gelen Murat Koç, konuşmasında sömürgeci güçlerin saldırıları karşısında İslam ümmetinin durumunu resmederek Müslümanların üzerine düşen görevlerin altını çizdi.

Köklü-Değişim,-Diyarbakır’da-Düzenlediği-Konferansta-“Hilafet”i-Konuştu-Murat-Koç.jpg

Mehmet Emin Kutluay ise yaptığı konuşmada Allah’ın dini uğrunda gözyaşımızı, terimizi ve kanımızı dökecek bir şuura sahip olmamız gerektiğini ifade ederek Sahabelerin örnekliğinde nasıl bir duruşa sahip olmamız gerektiğini ortaya koydu.

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu-Mehmet Emin Kutluay.jpeg

Selamlama konuşmalarının ardından sunumunu yapmak üzere kürsüye çıkan Köklü Değişim yazarlarından İlahiyatçı Abdullah İmamoğlu, Hilafet’in yokluğuyla neleri kaybettiğimizi somut örneklerle gözler önüne sererek Hilafetin Allah Sunhanehu ve Teala’nın vaadi, Rasulullah Salallahu Aleyhi ve Sellem’in müjdesi olduğunu ve istikbalde İslam’ın hakimiyetinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu-Abdullah İmamoğlu.jpeg

Salondaki misafirlerin ellerine açarak iştirak ettiği Hafız Selman Yiğit'in duasıyla Köklü Değişim’in, sancılı geçen kayıp yüzyılın ardından İslam’ın müjdelenen istikbale yaklaştığını konu alan geniş katılımlı konferansı sona erdi.

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu-Hafız Selman Yiğit.jpeg

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu, Genel-5.jpeg

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu, Genel-2.jpeg

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu, Genel-3.jpeg

Köklü Değişim, Diyarbakır’da Düzenlediği Konferansta “Hilafet”i Konuştu, Genel-4.jpeg

#İslamınYüzyılı