DEĞİŞİM TV’DE “ADİL ŞAHİTLİK GÖREVİMİZ VE SORUMLULUKLARIMIZ” KONUŞULDU!
28 Aralık 2020

DEĞİŞİM TV’DE “ADİL ŞAHİTLİK GÖREVİMİZ VE SORUMLULUKLARIMIZ” KONUŞULDU!

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Medya

Değişim TV Gündem Özel programında “Adil Şahitlik Görevimiz ve Sorumluluklarımız” başlıklı bir program gerçekleştirildi.

Sosyolog Süleyman Uğurlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen programın stüdyo konuğu İlahiyatçı-Yazar Abdullah İmamoğlu olurken; İLKAV Kurucu Başkanı Mehmet Pamak, Araştırmacı Yazar Şükrü Hüseyinoğlu, Avukat Gülden Sönmez, Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak, Avukat Hüseyin Kurşun, ve Gazeteci Yazar Kenan Alpay da online olarak katılım sağladılar.

Mehmet Pamak, -değerlerden tavizler vermek gibi- iktidarda olmanın beraberinde getirdiği olumsuz sonuçlara değindi. AK Parti’nin geldiği süreci de bu zaviyeden değerlendiren Pamak ayrıca, Müslümanlara reva görülen haksızlıkları ve İslami camiada neden bir kenetlenme ve dayanışma ruhunun oluşmadığı konusunda da görüşlerini paylaştı.

Yazar Şükrü Hüseyinoğlu ise “Müslüman olarak adil şahitliği yerine getirme noktasında sorumluluklarımız nelerdir?” sorunu cevaplandırdı; Müslümanların itibarını kazanmış ilim ehline düşen vazifelerin neler olduğunu ortaya koydu.

Programın stüdyo konuğu olan Abdullah İmamoğlu Türkiye’nin çeşitli çevrelerine yaptığı ziyaretleri, bu ziyaretlerdeki gözlemlerini ve olması gereken âlim profilini aktardı.

İmamoğlu’nun ardından yayına alınan Avukat Gülden Sönmez, “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun” olarak bilinen yasa teklifi ile yasalaştırılmak istenen hususun neler olduğunu, Müslümanlara nasıl bir baskı unsuru olabileceği konularını değerlendirdi.

Programın bir diğer konuğu olan Abdurrahman Dilipak ise, adeta kutsal bir metin hâline gelmiş olan İstanbul Sözleşmesi’nin neden bu kadar önemli olduğunu ve Müslüman aile yapısını alenen tahrip eden bu sözleşmeye sahip çıkan AK Parti’nin bu tutumunun nereden kaynaklandığını ortaya koydu.

Avukat Hüseyin Kurşun da son dönemlerde ortaya atılan çıplak arama iddialarına dair hukuksal değerlendirmelerde bulundu. İktidar kanadının bu iddiaları araştırma ihtiyacı hissetmeden kesin bir dille yalanlamasını eleştiren Kurşun, cezaevlerinde yaşanan sıkıntıları, benzer insanlık dışı haysiyet kırıcı uygulamaları ve yapılması gerekenleri aktardı.

Programın son bağlantısı ise Yazar Kenan Alpay ile gerçekleştirildi. Kendisini “Muhafazakâr Demokrat” olarak tanımlayan AK Parti’nin; İslâmi kişilikleri ön plana çıkmış kimi isimlere, kanaat önderlerine yapılan itibarsızlaştırma girişimleri ile İslâmi camiaya yönelik baskılarını değerlendiren Alpay, AK Parti cenahının söylemleri ile eylemleri arasındaki çelişkinin nereden kaynaklandığını izah etti. Türkiyeli Müslümanları bekleyen süreci ve bu durumda Müslümanların takınması gereken tavrı ortaya koydu.

Moderatör Süleyman Uğurlu, Hizb-ut Tahrir’e yönelik olarak yapılan zulümlere karşı tavır alan, adil şahitliklerini yerine getiren, toplumda öne çıkmış isimlerden bazılarını zikrederek “Adil Şahitlik Görevimiz ve Sorumluluklarımız” konulu Gündem Özel programını sonlandırdı.

___

#YargıZulmüneDurDe

#DeğişimiTakipEdin