loader
TÜRKİYE SINIRINDA KOALİSYON İLE YPG/SDG’DEN ORTAK DEVRİYE

TÜRKİYE SINIRINDA KOALİSYON İLE YPG/SDG’DEN ORTAK DEVRİYE

Köklü Değişim Medya

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, ağırlığını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’yle Türkiye sınırı boyunca ortaklaşa devriye faaliyeti gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili açıklama koalisyon sözcüsü Yarbay Sean Ryan’dan geldi. Ryan, “Suriye Demokratik Güçleri’yle Pazar günü yapılan ortak devriye bu hafta Amerika güçlerince yapılanın ardından ikincisiydi” dedi.

Ryan, Amerikan güçlerinin devriyesinin kendilerinin bölgede güvenliğini sağlamasına olanak verdiğini, bununla birlikte bu devriyelerin belli bir düzende yapılmadığını kaydetti.

Kürt yetkili İlham Ahmed de Türkiye sınırı boyunca devriyelerin Ras al Ayn, Tel Abiyad ve Menbiç’te yapıldığını kaydetti.

Türkiye hafta içinde Suriye tarafına iki kere top ateşi açtığını belirtmişti.

Türkiye, Suriye Demokratik Güçleri’nin çoğunluğunu oluşturan PKK/YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımlıyor.

Bu arada Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad ülkesinin yeni Birleşmiş Milletler Suriye temsilcisiyle daha önceki temsilcinin metotlarını uygulamaması halinde işbirliği yapacağını belirtti.

Mekdad, yeni temsilcinin ülkenin toprak bütünlüğüne bağlı olması ve teröristleri desteklememesi gerektiğini kaydetti.

Yeni temsilci Geir Pederson, Staffan de Mistura’nın istifa etmesinin ardından bu göreve atanmıştı. Staffan de Mistura 4 yıl boyunca BM Suriye temsilciliği yapmıştı.

ABD İle Türkiye, Menbiç’te Ortak Devriye Yürütüyor

Türkiye’nin itirazlarına rağmen Amerika, Türkiye’nin terörist olarak tanımladığı PKK/YPG’ye silah yardımına devam ediyor.  ABD silah ve mühimmatla desteklediği PKK/YPG ile Türkiye sınırında ortak devriye görevi de yürütmeye başladı.

Türkiye, ABD’nin bu küstahlığına rağmen onunla ilişkilerini hiç aksatmadı. İşbirliği ve ABD çıkarları doğrultusunda bölgedeki faaliyetlerine devam ediyor. Yapılan resmi açıklamalarda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ABD ordusu, Menbiç yol haritası çerçevesinde ilçede ortak devriye faaliyetine başladığı duyurulmuştu.

Taraflar, ortak devriye öncesinde yürüttükleri eğitimleri 25 Ekim'de tamamlamışlardı.

Türk ve ABD askerleri, çalışmayı Menbiç cephe hattı ile Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesindeki Cerablus ilçesini birbirinden ayıran Sacu Çayı'nın civarında yürütüyor.

SON HABERLER