loader
TRUMP VE ERDOĞAN’DAN SICAK POZLAR

TRUMP VE ERDOĞAN’DAN SICAK POZLAR

Köklü Değişim Medya

ABD Başkanı Trump ve Türkiye Başkanı Erdoğan, NATO Zirvesinde objektiflere çok sıcak pozlar verdiler. Yeni yönetim sistemine geçiş ile iki devletin daha yakın ve uyum içinde çalışacaklarının sinyalleri verilmiş oldu.

Trump ile Erdoğan’ın samimi pozlarını verdiği esnada objektiflere takılan üçüncü isim de Fransa Cumhurbaşkanı Macron’du. Bu üçlü poz da üçlü bir cephenin var olduğu yorumlarına sebep oldu.

NATO Zirvesi

Erdoğan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen "NATO Zirvesi" kapsamında ikili görüşme gerçekleştirdi.

Zirve kapsamında liderlerin baş başa görüşmeleri için ayrılan bölümdeki renkli anlar, fotoğraf karelerine yansıdı.

Erdoğan, Trump ve Macron ile yaptığı kısa sohbetin ardından Almanya Başbaşkanı Angela Merkel ile 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Türkiye-ABD Dostluğu

Zaman zaman kırıma uğrasa da ABD-Türkiye dostluğu hiç bozulmadı ve fasıla vermedi. Ekranlardan verilen sert mesajlar ve tehditkâr tutumlar, iki lider ne zaman bir araya gelse verilen pozlar ile yerini samimi bir dostluk havasına bırakıyor. Sürekli tekrarlanan bir küs, bir barışık hallerin, iktidarın Türkiye kamuoyunda var olan ABD düşmanlığının üzerine oynayıp halkın teveccühünü kazanma çabası olarak görülüyor.

Son zamanlarda peşpeşe meydana gelen ciddi olaylar da bu denklemin çözümü için ipucu veriyor. Obama yönetimi ile başlayan PYD/PKK’nın silahlandırılmasına karşı Ak Parti hükümetinin sert çıkışları  olmuştu. Bu çıkışlar en üst perdeden devam ederken, ABD’nin 5.000 tır silahı peyderpey Türkiye’nin gözü önünde göndermeye devam etmişti. Obama’dan artık silah verilmeyeceğine ve PYD/PKK’nın Fırat’ın doğusuna çekileceğine dair söz aldıklarını beyan etmelerine rağmen, Obama yönetimi bu yardımlara devam etmiş ve sözünde durmamıştı. Obama’nın son dönemlerinde Erdoğan’ın kurduğu “Obama bizi aldattı” cümlesi hala kulaklarda eskimeden varlığını korurken, Trump yönetiminin de aynı yardımlara devam etme kararına rağmen, ABD ile dostluk hiç bozulmadı.

ABD, Türkiye’deki üslerden kaldırdığı uçaklarla PYD/PKK’ya  hava desteği verip Suriye’yi bombardımanlarla yerlebir ederken de herhangi bir yaptırım uygulanmamıştı.

ABD, FETÖ elebaşı Gülen’i muhafaza edip Türkiye’ye iade etmemesine rağmen iki ülke arasındaki dostluk, ortaklık, müttefiklik hiç yara almadı.

ABD ve Türkiye yönetimi arasındaki kopmaz bir bağ olduğu inkâr edilemez bir hakikat. Her ne kadar liderler arasında sert çıkışlar yaşansa da, verilen sıcak pozlar ve Suriye’de ortaklaşa gerçekleştirilen operasyonlar, NATO çerçevesinde sürdürülen  harekatlardaki yardımlaşma, işlerin tam bir uyum içinde yürümesi, bu kopmaz bağın delilleri olarak yorumlanıyor. 

 

SON HABERLER