loader
PUTİN VE RUHANİ: “BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ DEVAM EDECEK”

PUTİN VE RUHANİ: “BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ DEVAM EDECEK”

Köklü Değişim Medya

Çin'de Şanghay İşbirliği Örgütü Liderler Zirvesi için bir araya gelen Putin ve Ruhani, Suriye’de işbirliğine devam dedi. İki lider, ABD’nin tek taraflı nükleer anlaşmadan çekilmesini eleştirdi. Putin, ülkesinin nükleer anlaşmanın korunması için çabalarını sürdüreceğini söylerken bile kurduğu cümlelerin kesinlik ifade etmemesi, konu hakkında insiyatifinin bulunmadığını ve durumu geçiştirmek için söylenen sözler olduğunu ortaya koydu.

İki ülke arasında Suriye gibi bölgesel konularda yapılan işbirliğinin devamının önemli olduğunu vurgulayan Ruhani, "İran ve Rusya'nın bölgedeki terör örgütlerine karşı ortaya koyduğu iş birliği etkili ve başarılı olmuştur. Bu iş birliği devam edecektir." ifadesini kullandı.

Ruhani, ABD'nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan çekilmesini "hukuksuz" olarak nitelendirerek, İran'ın anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirdiğini söyledi. Ruhani, Rusya'nın anlaşmanın bekası ve uygulanması konusunda önemli role sahip olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise iki ülke arasında başta ekonomik ilişkiler olmak üzere her alanda ilişkilerin gelişmesinden memnun olduğunu sözlerine ekledi.

ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı ayrılmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade eden Putin, ülkesinin anlaşmanın korunması için çabalarını sürdüreceğini kaydetti.

Putin, iki ülke arasında Suriye konusunda yapılan iş birliğinin bölgedeki istikrarı güçlendirmek için önemli olduğunu belirterek, "Suriye krizinin çözümü konusunda ortaya koyduğumuz bölgesel iş birliği devam edecek." diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Şangay İşbirliği Örgütü'nde gözlemci üye statüsüne sahip İran'ın örgüte tam üyeliğini desteklediklerini de sözlerine ekledi.

SON HABERLER