loader
“İSRAİL” NÜKLEER PROJE İÇİN ÖNE SÜRDÜĞÜ ŞARTLAR İLE SELMAN’I ALENEN AŞAĞILADI

“İSRAİL” NÜKLEER PROJE İÇİN ÖNE SÜRDÜĞÜ ŞARTLAR İLE SELMAN’I ALENEN AŞAĞILADI

Köklü Değişim Medya

“İsrail”, Suudi Arabistan’ın nükleer projesini hayata geçirebilmesi hususundaki şartlarını ABD’ye iletti. “İsrail”in projenin tüm ayrıntılarının paylaşılması ve Tel Aviv onaylamadan çalışmaya kalkışılmaması şartları ABD tarafından kabul edildi.

“İsrail”in Kanal10 televizyonunun haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen “İsrailli” bir yetkilinin, “İsrail” Enerji Bakanı ve aynı zamanda “İsrail” Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Yuval Steinitz'ın iki hafta önce ABD Enerji Bakanı ve Suudi Arabistan ile Müzakere Kurulu Başkanı Rick Perry ile görüştüğünü söylediği belirtildi.

“İsrail” Enerji Bakanı ve aynı zamanda “İsrail” Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Steinitz'ın bu görüşmede “İsrail”in Suudi Arabistan'ın nükleer projesine ilişkin kırmızı çizgilerini sunduğu ifade edildi.

Habere göre, Steinitz'ın Perry'e sunduğu kırmızı çizgilerin, Suudi Arabistan'ın uranyum zenginleştirmesinin engellenmesi, Suudi Arabistan ile ABD arasında projenin hayata geçirilmesine ilişkin anlaşmanın tüm ayrıntılarını önceden görme ve Suudi Arabistan'ın nükleer santralleri kuracağı alan üzerine istişarelerde bulunma şeklindeki şartlardan oluştuğu belirtildi.

“İsrail”in Washington yönetiminden Suudi Arabistan ile yürütülen müzakerelerin şeffaf bir şekilde “İsrail” ile koordine edilmesini talep ettiği kaydedilen haberde, “İsrail”in ABD'den Suudi Arabistan'a nükleer yakıt sağlaması ve aynı şekilde bu yakıtın Suudi Arabistan'dan çıkarılmasını istediği aktarıldı.

Haberde “İsrailli” yetkinin, ABD'li bakanın “İsrailli” mevkidaşına Washington yönetiminin “İsrail”in tavrını göz önünde bulunduracağı ve Tel Aviv ile Suudi Arabistan ile yürütülen müzakerelerin içeriğini paylaşacağı yönünde söz verdiğini aktardığı belirtildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, mayıs ayında CNN televizyonuna yaptığı açıklamalarda, İran'ın nükleer programına geri dönmesi durumunda ülkesinin de nükleer silahlar edineceğini söylemişti.

İran'ın nükleer programına geri dönmesi durumunda BM Güvenlik Konseyinin ABD dışındaki diğer daimi üyelerinin de anlaşmadan çekilmesi ve İran'a yaptırım uygulaması gerektiğini aktaran Cubeyr, Suudi Arabistan'ın nükleer bomba edinip edinmeyeceğine yönelik soruya, "İran nükleer silah üretebilecek kapasiteye ulaşırsa, biz de halkımızı korumak için ne gerekiyorsa ve aynısını yaparız" yanıtını vermişti.

“İsrail” Başbakanı Binyamin Netanyahu mart ayında ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmede, ülkesinin ABD ile Suudi Arabistan arasında nükleer proje için yapılması planlanan anlaşmaya karşı olduğunu söylemişti.

SON HABERLER