loader
BÜYÜK KÜSTAHLIK! “KUDÜS’ÜN SURLARINA KATİL ABD VE “İSRAİL” BAYRAKLARI YANSITILDI”

BÜYÜK KÜSTAHLIK! “KUDÜS’ÜN SURLARINA KATİL ABD VE “İSRAİL” BAYRAKLARI YANSITILDI”

Köklü Değişim Medya

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin Kudüs'e taşınmasının birinci yıldönümü münasebetiyle, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eskişehir bölgesini çevreleyen tarihi surlara katil ABD ve “İsrail” bayrakları yansıtıldı.

“İsrail” Başbakanlık Basın Ofisi’nin yazılı açıklamasına göre, Kudüs Belediyesi, ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs’e taşınmasının birinci yıldönümü nedeniyle bir kutlama töreni düzenlendi.

Törende konuşma yapan Kudüs Belediye Başkanı Moshe Lion "ABD, büyükelçiliğini ebedi başkentimiz ve “İsrail” devletindeki elçilikler için tek uygun yer olan Kudüs'e taşıyan ilk ülkedir. ABD’deki dostlarımızı kucaklıyoruz. Başkan Trump ve Büyükelçi David Friedman, siz gerçek dostlarsınız" dedi.

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden “İsrail”, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını 'birleşik başkenti' ilan etti.  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BGMK) 1980'de kabul ettiği 478 sayılı kararla, “İsrail”in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saydı.

Ancak BGMK, “İsrail”e yönelik kınamanın ötesinde Yahudi varlığını engelleyici hiçbir girişimde bulunmadı. “İsrail” yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri, Tel Aviv'de bulunuyor.

Trump'ın Kanlı Elleri Kudüs'ün Üzerinde

ABD Başkanı Donald Trump, hem uluslararası hukuku hem de teamülleri çiğneyerek, 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü “İsrail”in başkenti olarak tanıdı.  Yahudi varlığının kuruluşunun 70. yıldönümü olan 14 Mayıs 2018'de de ABD'nin Kudüs Büyükelçiliğini törenle açtırdı.

Aynı gün Gazze sınırında düzenlenen protestolara “İsrail”in müdahalesi sonucu onlarca kişinin ölmesi ve yaralanması, elçilik açılışını tarihe en kanlı günlerden biri olarak geçirdi.

SON HABERLER