loader

Evet, Kudüs Kırmızıçizgidir!

Mescid-i Aksa kutsal belde, ilk kıblemiz bütün Müslümanlar için kırmızıçizgidir.

AB’nin ikiyüzlülüğünün resmedildiği, kâfirlerin Müslümanlar için ne kadar acımasız ve sahtekâr olduğunu ispat eden çizgidir Mescid-i Aksa! Rabbimizin,

وَلَنْ تَرْضٰى عَنْكَ الْيَهُودُ وَلَا النَّصَارٰى حَتّٰى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْۜ 

“Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar…” [Bakara Suresi 120] kavlinde Yahudilerin İslâm’a ve Müslümanlara karşı besledikleri kini gösteren çizgidir.

Dünyadaki kapitalist düzenin ne kadar taraflı ve gaddar olduğunu, ABD’nin Müslümanlara karşı açtığı haçlı savaşını gösteren ve Rabbimizin,

وَالَّذ۪ينَ كَفَرُوا بَعْضُهُمْ اَوْلِيَٓاءُ بَعْضٍۜ اِلَّا تَفْعَلُوهُ تَكُنْ فِتْنَةٌ فِي الْاَرْضِ وَفَسَادٌ كَب۪يرٌۜ 

"Kâfir olanlar da birbirlerinin yardımcılarıdır. Eğer siz onu (Allah’ın emirlerini) yerine getirmezseniz, yeryüzünde bir fitne ve büyük bir fesat olur.” [Enfal Suresi 73] ayet-i kerimesinde bildirdiği hakikati gösteren çizgidir.

Müslüman âlimlerin, büyük oranda etki ve yetkilerini kaybettiklerini, hakikati dillendirmekten korktuklarını, dünyevi makam ve mevki uğruna nebilerin varisleri olmaktan uzaklaştıklarını gösteren çizgidir. Ümmete aydınlık olacakları yerde mevcut sistemlere ve gelişen gayri İslâmi düzene teslim olduklarını ortaya çıkaran çizgidir.

Sivil toplum kuruluşlarının, cemaatlerin çoğunluğunun İslâmi ve insani hassasiyetlerini iktidara endekslediklerini, Rablerini razı ve hoşnut edecek fiiller yerine yöneticilerini razı edecek, onları rahatsız etmeyecek açıklama ve eylemlerde bulunarak tükenmeye yüz tutuklarını gösteren çizgidir.

Bu çirkin zulme engel olması gereken, yetki ve imkânlarıyla gerçek bir çözüm sunmaları gereken yöneticilerin maskelerini düşüren bir çizgidir.

Yüzbinlerce askeri barındıran ordulara sahip iken sadece aciz kınamalarla ya da anlamsız toplantılarla Müslüman ümmetin öfkesini ve nefretini dindiren; daha önce Myanmar ve Arakan’da olduğu gibi İdlib’te, Halep’te, Hama’da yapılan katliamlara gösterdikleri sahte ve etkisiz tepkiler veren; bu ümmetin onlara bir emanet olduğunu ve ahirette çetin bir azaba uğratılacaklarını unutan; Yahudi varlığına karşı hiçbir siyasi, ekonomik ve askerî yaptırım uygulamayan aciz yöneticiler için kırmızı bir çizgidir.

Haktan sapmayan, her bedeli ödemeye hazır muhlis Müslümanlar için kırmızıçizgidir.

Gerek Kudüs’te ve gerek diğer İslâm beldelerinde işlenen katliamlara karşı, hakkı eğip bükmeden haykıran ve çözümün ümmetin birleşmesinde olduğunu beyan eden Müslümanlar için kırmızıçizgidir.

Evet, Kudüs herkes için bir sınavdır, herkes için bir kırmızıçizgidir…

Kâfirleri böylesine azdıran ve cesaretlendiren ise ümmetin parçalanmış bir vaziyette onları koruyacak bir halifelerinin olmayışıdır. Rasullulah SallAllahu Aleyhi ve Sellem’in buyurduğu gibi,

إِنَّمَا الْإِمَامُ جُنَّةٌ يُقَاتَلُ مِنْ وَرَائِهِ وَيُتَّقَى بِهِ

"İmam, kalkandır onun arkasında savaşılır onunla korunulur." [Müslim K. Imara Bab 9 H. No: 1841]

Müslümanların canlarına, mallarına, servetlerine daha fazla kast edilmemesi için bu çizgileri koruyacak bir halifenin nasbı için çalışmak işte bu yüzden elzem ve en hayırlı çalışmadır.

Rabbimizden bu Ramazan ayında dualarımızı kabul edip bizleri, kutsallarımızı koruyup bizleri Allah Subhanehu ve Teâlâ’nın emrine göre yönetecek bir halife nasip etmesini niyaz ederim.

 
 

Yazarın Tüm Makaleleri İçin Tıklayınız