loader
TÜRKİYE’DEN AB’YE GEÇEN MÜLTECİ SAYISINDA ‘REKOR ARTIŞ’

TÜRKİYE’DEN AB’YE GEÇEN MÜLTECİ SAYISINDA ‘REKOR ARTIŞ’

Köklü Değişim Medya

Türkiye'den Avrupa Birliği ülkelerine giden sığınmacı sayısı yılın ilk dokuz ayında yüzde 23 arttı. AB’ye giden mültecilerin çoğunun Afgan, Suriyeli ve Iraklı olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) mülteci sayıları ile ilgili bir "Durum Raporu" yayınladı. Rapora göre bu yılın Ocak - Eylül ayları arasında Türkiye'den 46 bin 546 mülteci Avrupa Birliği'ne gitti. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 23 artışa tekabül ediyor.

Giden mültecilerin daha çok Afganistan, Suriye ve Iraklı olduğu ve daha önce İran'da bulunan Afganların artan oranda AB ülkelerine geçiş yaptığı belirtildi.

Raporda ayrıca, sadece 23-29 Eylül haftasında 3 bin 710 mültecinin Türkiye üzerinden Yunanistan'a giriş yaptığı belirtilirken, söz konusu rakamın 2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan ‘Geri Kabul Anlaşması'nın yürürlüğe girmesinden bu yana bir rekor olduğu kaydedildi.

Yunanistan'a Mülteci Akını

AB Komisyonu raporunda, Yunanistan Göç Bakanlığı'nın "yılsonuna kadar 25 bin mültecinin daha gelmesini bekledikleri" yönündeki tahminine de yer verdi.

Diğer yandan raporda Yunanistan'a mülteci akını olduğu halde aynı dönemde Türkiye'ye sadece 102 mültecinin mutabakat kapsamında geri gönderilmesi eleştirildi.

Raporda "Bu AB-Türkiye mutabakatının yürürlüğe girmesinden bu yana kaydedilen en düşük rakam" denilerek geri gönderme işlemlerinin yavaşlığının kritik düzeyde olduğu aktarıldı.

Türkiye ile AB arasında 2016'da imzalanan Geri Kabul Anlaşması, kaçak yollarla Yunanistan'a giden mültecilerin Türkiye'ye geri gönderilmesini, iade edilen her Suriyeli karşılığında da bir Suriyeli mültecinin yasal yollardan Avrupa'ya kabul edilmesini öngörüyor.

Bu çerçevede AB, Türkiye'den 72 bin kadar mülteciyi kabul edeceğini taahhüt etmişti. Avrupa Komisyonu’nun verdiği bilgilere göre, bugüne kadar yaklaşık 2 bin 400 Suriyeli Türkiye'ye geri gönderildi.

SON HABERLER