loader
TÜRKİYE’DE SON 3 GÜNDE 21 İLDE 63 ORMAN YANGINI ÇIKTI

TÜRKİYE’DE SON 3 GÜNDE 21 İLDE 63 ORMAN YANGINI ÇIKTI

Köklü Değişim Medya

Türkiye’de son üç günde 21 ilde 63 orman yangını çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı, bunlardan 20’sinin devam ettiğini, 43’ünün kontrol altına alındığını kamuoyuna duyurdu. Yangınlardan şu ana kadar 4 kişi hayatını kaybetti. Yangınların yoğunluğu sebebiyle sabotaj olabileceği şüphesi de değerlendiriliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin perşembe gecesi Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, Kütahya Emet, Balıkesir, Kilis, Kahramanmaraş, Kocaeli Derince, Kastamonu Taşköprü, Sakarya, İstanbul, Kocaeli, Hatay İskenderun, Bursa Keleş, İzmir Ödemiş, Diyarbakır Dicle ve Karaman yangınları ile Manisa Soma’daki yangın kontrol altına alındı.

Öte yandan Adana'da 20 yangından 6’sı, Osmaniye'de 4 yangından 2'si, Antalya'da 10 yangından 4'ü, Mersin'de 7 yangından 4'ü, Muğla'da 4 yangından 3'ü, Kayseri'nin Yahyalı ilçesindeki 1 yangın devam ediyor.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde devam eden yangında ise bir kişinin hayatını kaybettiği haberi geldi. İçmeler Mahallesi'ndeki yangınına müdahale eden 25 yaşındaki genç alevlerin arasında kalarak yaşamını yitirdi. Böylece yangında toplam hayatını kaybeden insan sayısı 4’e yükseldi. Antalya'daki yangınlarda üç kişinin öldüğü dün basına yansımıştı.

İçmeler'deki yangının yerleşim yerleri ve otellere yaklaşık 100 metre, Siteler Mahallesi'nde ise 40 metre mesafeye kadar ilerlediği belirtiliyor. Yangın sebebiyle ilçedeki bölgedeki bazı evlerin güvenlik güçlerinin talimatıyla, bazı evlerinse vatandaşların isteğiyle boşaltıldığı, bölgedeki otel ve pansiyonlara elektrik verilemediği bilgileri geliyor.

Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, yangınla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Öte yandan Antalya'nın Manavgat ilçesi Hocalar Mahallesi'nde bazı vatandaşlar, mahallenin girişindeki ormanı yaktığını düşündüğü iki kişinin aracının yolunu dün gece saatlerinde kesip taşlarla saldırdı. Jandarma’nın olaya müdahale edip iki kişiyi araca bindirmesi üzerine, kalabalık grup jandarma araçlarının bölgeden çıkmasına izin vermedi.

Tepkilerin dinmemesi üzerine kalabalığın bulunduğu bölgeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu beraberinde Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve İbrahim Aydın, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ile geldi. Çavuşoğlu, tepki gösteren kişileri ikna etmeye çalışıp, kalabalıktan dağılmalarını rica etti.

Kalabalık dağılmayınca jandarma TOMA ile kalabalığa müdahale etti. Ancak öfkeli kalabalık şüphelilerin bulunduğu aracın çıkışına izin vermemek için yol üzerindeki tahtaları ateşe vererek barikat kurdu. Araç kalabalığın arasından güçlükle çıkarak jandarma karakoluna giderken, yakılan ateş TOMA tarafından söndürüldü.

Ekipler ile vatandaşlar arasında yaşanan arbedeye biber gazı ile müdahale edildiği, bu esnada bir jandarma aracının camları atılan taşlarla kırıldığı ve bir jandarma erinin de atılan taşlardan biri sebebiyle hafif yaralandığı bildirildi.

Sabah saatlerinde gelen bilgilere göre Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde ormanlık alanda 4 farklı noktada yangın çıktı. Yerleşim yerlerini de tehdit eden yangında bazı evler tahliye edildi. Yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

Sabotaj İhtimali

Yoğun yangın haberleri sebebiyle sabotaj şüphesi kamuoyunda konuşuluyor. Şimdiye kadar Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı Güvercinlik-Kuyucak mevkiindeki, Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı da İçmeler bölgesindeki yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını duyururken, yangınların çıkış nedeni de halen araştırılıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün gece yangınların bir sabotaj sonucu çıktığına dair istihbarat bilgisine henüz ulaşılamadığını, yangınların aşırı sıcak dolayısıyla çıkabileceğini düşündüklerini ifade eden açıklaması medyada yer almıştı.

Öte yandan Manisa Valiliği, yakalanan 2 PKK'lının orman yangınlarıyla irtibatlı oldukları iddiasını yalanladı.

Manisa Valiliği, Turgutlu ilçesinde yakalanan PYD/PKK'lı iki teröristin, mevcut orman yangınlarıyla irtibatlı olduklarına dair herhangi bir bilgi ya da bulgunun söz konusu olmadığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, şüphelilerin istihbarat çalışmaları sonucu yakalandığı belirtildi.

SON HABERLER