loader
“TÜRKİYE VE ESED REJİMİ ANLAŞTI” İDDİASI

“TÜRKİYE VE ESED REJİMİ ANLAŞTI” İDDİASI

Köklü Değişim Medya

Suriye merkezli 'Snack Syria' haber sitesi, Esed rejimi istihbarat şefi Ali Memlük'ün, ocak ayında Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve Türk mevkidaşları ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirerek Kuzey Suriye konusunda anlaştıklarını iddia etti.

Astana ve Soçi zirvelerinde “Astana Üçlüsü” (Rusya, Türkiye, İRAN) tarafından alınan kararların hayata geçirilmesi ile yeniden diriltilen Esed rejiminin, meşruiyet kazanması için de Rusya tarafından “Adana Mutabakatı” ortaya atılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta istihbarat örgütlerinin görüşmeler sürdürdüğünü ifade etmesi, bu iddialarla paralellik taşıyor.

Hatırlanacağı üzere bu zirvelerde alınan kararlardan memnun olduğunu ifade eden Trump, “Astana Üçlüsü”ne ayrı ayrı teşekkür etmişti.

'Snack Syria' isimli site, Suriye istihbarat şefi Memlük’ün, iki ülke arasında diplomatik ilişkiler sonlandırılsa da, Ocak ayında Antalya'da Türk mevkidaşlarıyla bir araya geldiğini açıkladı.

PKK'nın Suriye-Türkiye sınır bölgesinden çıkarılması hususunda görüşüldüğünü ileri süren haber sitesi, ismi belirtilmeyen kaynakların "Türk yetkililer güvenli bölgenin sadece kendi kontrollerinde olmasını istedi. Ancak bu talep Suriye hükümeti ve Ruslar tarafından kesin olarak reddedildi" dediklerini aktardı.

Söz konusu görüşmelerin bu hafta içerisinde tekrarlandığı iddiasına da yer verilen haberde, kaynakların "Türk ve Suriyeli yetkililer Moskova'da bu hafta yeniden görüştüler ve PKK'nın iki ülke arasındaki sınır bölgesinden çıkarılması ve Kuzey Suriye'de yeniden Suriye bayrağının asılması konusunda mutabık kaldılar" dediği belirtildi.

Haberde ayrıca, konunun Soçi Zirvesi'nde yeniden ele alınacağı öne sürüldü.

SON HABERLER