loader
TÜRKİYE, ABD’DE 750 BİN DOLARA LOBİ ŞİRKETİ TUTTU

TÜRKİYE, ABD’DE 750 BİN DOLARA LOBİ ŞİRKETİ TUTTU

Köklü Değişim Medya

S-400 yaptırımları kapsamında F-35 programından çıkarılması düşünülen Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nde lobi şirketi tuttu. Ankara bu iş için Washington’daki Arnold & Porter hukuk firmasına 750 bin dolar ödeyecek.

Yabancı ülkeler adına lobi faaliyeti yapan firmalar için zorunlu olan ve adalet bakanlığına yapılan başvuru belgesine göre Savunma Sanayı Başkanlığı, F-35 programındaki Amerikalı ticari paydaşlar konusunda stratejik danışmanlık ve erişim karşılığında 750 bin dolar ödeyecek.

1 Şubat'tan itibaren başlayan sözleşme altı ay boyunca geçerli olacak.

Arnold & Porter'ın yaptığı başvuruda lobi şirketinin, "halihazırdaki karmaşık jeopolitik ve ticari faktörleri göz önünde bulundurarak SSB ve Türk tedarikçilerin F-35 programında kalması yönünde stratejik danışmanlık" yapacağı belirtildi.

Şirket ayrıca SSB'nin programda stratejik müttefik olarak kalmasının önemini anlatmak için Amerikalı ticari paydaşlara ulaşacak.

Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Donald Trump Temmuz 2019'da Türkiye'nin çok uluslu F-35 programından çıkarıldığını açıklamıştı. Fakat sonrasında Savunma Bakanlığı, kritik parçaların gelecek yıl sonuna kadar Türk savunma sanayi şirketlerinden tedariğine devam edileceğini açıklamıştı.

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemi Washington ile Ankara arasında krize neden olmuştu. Yapılan alım nedeniyle ABD Türkiye'ye yaptırım kararı almıştı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi "sözde müttefik" olarak tanımlayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ankara'ya daha fazla yaptırımın gerekli olup olmayacağını gözden geçireceklerini söylemişti.

ABD'nin S-400 yaptırımlarının 'egemenlik hakkı ihlali' olduğunu belirten Türkiye ise, sorunun müzakere yoluyla aşılabileceğini savunuyor. Son olarak Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400 sorununun 'Girit modeli' üzerinden çözülebileceği mesajını vermişti.

SON HABERLER