loader
TRUMP’IN KÜSTAH MESAJINA CEVAP YOK

TRUMP’IN KÜSTAH MESAJINA CEVAP YOK

Köklü Değişim Medya

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün Twitter hesabından Papaz Brunson’ın serbest bırakılması sürecindeki ekonomik tehdit içerikli mesajlarını hatırlatarak “Türkiye sınırları aşarsa, ekonomisini yıkıp, yok edeceğim” aşağılamasına iktidardan henüz ciddi bir açıklama gelmedi.

ABD ve Türkiye’nin ortak planladığı “Güvenli Bölge” kurulması için yapılacak operasyon başlamadan önce Trump’ın attığı tweetler gündemin birinci sırasına yerleşti.

ABD Başkanı Trump, operasyon başlamadan önce tüm tarafları teskin etmek için soysal medya üzerinden bir dizi mesaj paylaşarak tüm kontrolün elinde olduğunu beyan etti. Çevresindeki muhalif baskıyı azaltmak için ilk önce Türkiye’yi aşağılayarak tehdit ettiği mesajda şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye, benim büyük ve emsalsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa, Türk ekonomisini yıkıp ve yok edeceğim (daha önce yaptım)" ifadelerini kullanarak Papaz Brunson davası sürecini hatırlattı.

Trump şöyle devam etti:

Türkler, Avrupalılar ve diğerleriyle birlikte, yakalanan IŞİD savaşçılarına ve ailelerine göz kulak olmalılar. ABD, herhangi bir kişinin tahmin edebileceğinden çok daha fazlasını yaptı, IŞİD halifeliğinin yüzde 100'ünü ele geçirmek de buna dahil. Şimdi ABD'nin kendi topraklarını koruma zamanı. Şimdi bölgede diğerlerinin, ki bunların bazılarının refah seviyesi çok yüksek, topraklarını korumasının zamanı geldi. ABD ÇOK BÜYÜK!"

Türkiye’ye istediklerini ekonomik tehdit ile yaptırdığını ifade eden açıklamasından sonra Trump, “Erdoğan ile ilişkilerimiz iyi, Suriye'de kimsenin tarafını tutmuyorum” mesajı ile de Türkiye’yi teskin eden açıklamada bulundu.

“Para ve Ekipman Desteği Aldılar”

Meajlarında PKK/PYD’ye de mesaj gönderen Trump, “Bizimle birlikte savaştılar ama bunun için para ve ekipman desteği aldılarifadesine de yer verdi.

Donald Trump Twitter hesabından daha önce yaptığı açıklamada ülkesinin Suriye'de IŞİD ile savaşmak için gerekenden daha uzun süre kaldığını söyledi. Trump, bundan sonra Suriye'deki durumla Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtlerin ilgilenmeleri gerektiğini belirtti.

Trump, ABD'nin "IŞİD'i yüzde 100 yenilgiye uğrattığını" ancak özellikle Avrupa'dan gelen IŞİD militanlarını kıta ülkelerinin geri almak istemediğini kaydetti ve ülkesinin artık, ödediği yüksek bedele rağmen IŞİD militanlarını hapiste tutamayacağını vurguladı.

ABD Başkanı, "Kürtler bizimle savaştı ama bunun için para ve ekipman desteği aldılar. Türkiye ile on yıllardır savaşıyorlar. Ben bu savaşı 3 yıl boyunca geciktirmeye çalıştım ama artık bizim için, çoğu aşiret mücadeleleri olan sonu gelmeyen saçma savaşlardan geri çekilme ve askerlerimizi eve getirmenin vakti geldi" dedi.

SON HABERLER