loader
TRUMP PROTESTOLAR SIRASINDA YERALTI SIĞINAĞINA KAÇTI!

TRUMP PROTESTOLAR SIRASINDA YERALTI SIĞINAĞINA KAÇTI!

Köklü Değişim Medya

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cuma gecesi Beyaz Saray önündeki protestolar sırasında yeraltı sığınağa saklandığı bildirildi.

Minneapolis'te George Floyd adlı siyahi bir vatandaşın geçen Pazartesi günü gözaltına alınırken, polis tarafından öldürülmesi ülke çapında protestolara neden olmuştu.

Washington DC dâhil birçok kentte göstericiler güvenlik güçleriyle çatışmış, ev ve arabaları ateşe vermişti.

Cuma akşamı Beyaz Saray çevresinde protestoların patlak vermesi üzerine "gizli servis ajanlarının Trump ve ailesini geçmişte terör saldırılarında kullanılan yeraltı sığınağına kaçırdığı" belirtildi.

2001'deki 11 Eylül saldırılarında dönemin Başkan Yardımcısı Dick Cheney de bu sığınağa saklanmıştı. Sığınağın bir yolcu uçağının Beyaz Saray'a çakılmasına dayanabilecek kadar sağlam olduğu belirtiliyor.

Beyaz Saray yetkilileri, "Trump ve ailesinin Cuma gecesi yaşadıkları deneyim nedeniyle kaygı duyduklarını" aktardı.

Bir şarküteride ödeme yaparken verdiği 20 doların sahte çıkması üzerine olay yerine gelen polis memurları, 46 yaşındaki Floyd'u gözaltına almak için yere yatırmıştı. Bir görgü tanığının canlı yayımladığı olay sırasında bir polis memuru dizini dakikalarca Floyd'un boynuna bastırmıştı.

Görüntülerde Derek Michael Chauvin adlı beyaz polis memurunun, Floyd'un "Nefes alamıyorum" demesine rağmen dizini bastırmaya devam ettiği görülüyor.

Floyd bir süre sonra bilincini kaybetmiş ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Videoların sosyal medyada paylaşılmasından sonra olay büyük infiale neden olmuştu.

Trump Protestoculara "Eşkiya" Demişti

Trump birçok kente yayılan protestolar sırasındaki tutumu nedeniyle eleştirilmişti. Trump'ın günlerdir devam eden protestolara karşın halka seslenmediği ve Twitter üzerinden kışkırtıcı mesajlar göndermeye devam ettiği" bildirildi.

Daha önce yağmalama olayların başlaması halinde protestoculara ateş açılabileceğini ima eden Trump, Cuma gecesi "İçeriden tüm olanları izledim. Kendimi daha fazla hissedemezdim. Göstericiler Beyaz Saray'a girselerdi şimdiye kadar gördüğüm en vahşi köpekler ve en netameli silahlarla karşılanacaklardı" demişti.

Trump ayrıca Washington DC Belediye Başkanı'nı Beyaz Saray'ı korumak için polis memuru tahsis etmemekle suçlamıştı.

Trump, olayın ardından Floyd'un ailesiyle konuştu. Ancak Floyd'un kardeşi Philonise Floyd'a göre görüşme çok kısa sürdü. "Floyd, bana konuşma fırsatı vermedi" dedi.

ABD Gösterilerden Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

ABD’de başkent Washington’un Belediye Başkanı Muriel Bowser, Minneapolis şehrinde siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle düzenlenen protestolar kapsamında Beyaz Saray'ın yakınında gösteriler yaşanmasının ardından sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Bowser, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yerel saatle Pazar 23.00'ten Pazartesi 06.00'ya kadar şehir genelinde sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini ve güvenliğin sağlanması için Washington polisine destek vermesi Ulusal Muhafızları’nın görevlendirdiğini duyurdu.

Ülke geneline yayılan gösterilerin altıncı gecesinde başkentte şiddetli çatışmalar yaşanırken, polis dün geç saatlerde Beyaz Saray önünde toplanarak ateş yakan ve slogan atan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

SON HABERLER