loader
TEKSAS’TA

TEKSAS’TA "BÜYÜK FELAKET" İLAN EDİLDİ!

Köklü Değişim Medya

ABD'nin Teksas eyaletindeki soğuklar hayatı felç etti. Başkan Joe Biden, yaklaşık bir haftadır ülkenin iç, orta ve güney kısımlarını etkisi altına alan şiddetli soğuklar nedeniyle Teksas eyaletinde "büyük felaket" ilan etti.

Teksas'ta alt yapının çöktüğü, halkın benzin ve tüp kuyruğuna girdiği, marketlerde kişi başına satın alınacak su miktarına sınırlama getirildiği ve insanların ısınmak için mangal kömürü aldığı belirtiliyor.

Enerji kaynaklarının zarar gördüğü eyalette, milyonlarca insanın elektrik ve ısınma ihtiyaçları karşılanamıyor. Şimdiye kadar 60'dan fazla insan soğuk nedeniyle yaşanan kaza ve yangınlarda öldü. İnsanların yanı sıra barınma merkezlerindeki hayvanlar da öldü. Petrol üretimi yapılan eyalette dışarıya enerji satışı yasaklandı. Binlerce insan marketlere hücum etti, korona virüsün ilk günlerindeki boş raf manzaraları yeniden oluştu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'in "şiddetli kış soğuklarından etkilenen bölgelerde kurtarma çalışmalarına destek olmak için büyük felaket ilan ederek, eyalet ve yerel kurtarma çabalarını desteklemek için federal yardım emri verdiği" belirtildi.

Açıklamada, yardımın geçici konut ve ev onarımları için hibeleri, düşük maliyetli kredileri, bireylerin ve işletme sahiplerinin felaketin etkilerinden kurtulmasına yardımcı olacak diğer programları içerebileceği vurgulandı.

60 Kişi Öldü, 80 Bin Kişi Elektriksiz Kaldı

Biden'ın Teksas'ta "büyük felaket" ilan etmesiyle bölgeye yapılacak yardım faaliyetlerine daha fazla federal fon harcanmasının önü açıldı.

Teksas başta olmak üzere birçok bölgeyi etkileyen şiddetli kar ve buzlanma, olumsuz durumların yaşanmasına neden olurken, aşırı soğuklar ve buna bağlı kazalar nedeniyle şu ana kadar 60’tan fazla kişi hayatını kaybetti.

Elektrik hizmetinin tekrar verilmeye başlandığı Teksas'ta yaklaşık 2,7 milyondan fazla eve elektrik erişimi bulunmazken, bölgede yaklaşık 14 milyon kişi ise hala temiz suya erişimde zorluklarla karşılaşıyor.

Teksas'taki yerel kaynaklarda, son bir haftadır etkili olan sert kış şartlarının 45 ila 50 milyar dolar hasara yol açtığı belirtiliyor.

SON HABERLER